Jak položit keramickou dlažbu?

Při rekonstrukci bytu mě neminulo ani zmodernizování staré podlahy, která byla tou dobou tvořena nemoderní kuchyňskou dlažbou a prošlapanými koberci na betonové podlaze.

Pokud se chystáte k pokládce dlažby svépomocí, připravte si spoustu trpělivosti, hlavně pokud nemáte úplně rovný podklad či jste vybrali ne zcela rovné dlaždice. Při výběru dlažby se poraďte ve specializované prodejně, ať už ve stavebninách nebo v obchodních domech se zbožím pro dům a zahradu. Není vždy podmínkou, že čím dražší dlažba, tím lepší. Je třeba sledovat dva faktory – jakost a cenu.  Osobně jsem vybral dlažbu italského výrobce za 490 Kč/m2, (zvolil jsem to jako zlatou střední cestu – ucházející cena, druhá jakost) a sám jsem byl překvapený její nerovností (velkoformátové dlaždice byly všechny uprostřed prohnuté do písmene U). Takový druh dlažby vám totiž zajistí pár hodin práce a ztracených nervů navíc, aby byl výsledek takový, jaký si představujete. Je jen na vás, jestli si za dlažbu připlatíte (1. jakost se pohybuje okolo 1000 Kč/m2) a tomuto problému se víceméně vyhnete.

Já velkoformátovou dlažbu zvolil hned z několika důvodů – první podmínkou byl dřevěný dekor, který se nejčastěji vyrábí právě u tohoto typu, jeho výhodou je rychlejší pokládka a menší množství spár (vhodné na údržbu) a také je to v této době moderní oproti malým dlaždicím 10 x 10 cm.

Pokud si necháte dlažbu dělat od odborníků, vyjde vás samotná práce na 250-350 Kč/m2. Při našich 80 m2 došlo tedy k úspoře téměř 30 000 Kč, což se při rekonstrukci vždy hodí. Pomůcky nejsou dle mého názoru nějak extra nákladné, řezačku i rozbrušovačku je možné půjčit v různých obchodech jako je např. Hornbach. Navíc pokud jste domácí kutilové, většinu z nich již doma máte či se vám ty nově koupené budou v budoucnu ještě hodit.

Jaké nářadí, pomůcky a materiál budete potřebovat?

Nářadí, pomůcky:

  • lžíce, kbelík, vodováha, metr, tužka
  • hřeben vel. 1cm, váleček
  • plastové křížky
  • gumová palička
  • řezačka na dlažbu
  • malá rozbrušovačka
  • guma na spárování, pěnová houba na mytí

Materiál:

  • dlažba (počet m2 + 10% kvůli prořezům)
  • písčitá penetrace
  • lepidlo flexi
  • spárovací hmota

1. Příprava podkladu

Staré koberce, linolea či parkety odstraníme a zkontrolujeme, jestli je povrch podlahy rovný pro pokládku dlažby. Pokud podlahu tvoří stará dlažba a nejsou na ní žádné nerovnosti, je možné dlažbu novou položit přímo na ní. Vybourávání by bylo příliš namáhavé a dle mého názoru kvůli pár milimetrům úplně zbytečné.

Případné nerovnosti spilujeme, oškrábeme či jiným způsobem zarovnáme. V případě, že jsou v podlaze prohlubně, využívá se tzv. nivelační stěrka. Jedná se o směs, kterou rozmícháme s vodou a prohlubně v dlažbě tím vyplníme pro získání rovného podkladu.

Před pokládkou dlažby musíme podlahu perfektně uklidit, nejlépe důkladně vyluxovat.

Pokládka dlažby - příprava podkladu
Pokládka dlažby – příprava podkladu

2. Penetrace podkladu

Zakoupenou penetraci rozmícháme s vodou dle návodu na obalu a dlažbu (nejlépe válečkem) v jedné vrstvě natřeme a necháme nejméně 12 hodin zaschnout. Penetrujeme i v případě, že budeme dlažbu pokládat na dlažbu původní.

3. Rozměření pro pokládku dlažby

Tento úkon bude různý podle vašich představ finální dlažby.

Existuje mnoho způsobů pokládky dlažby, z nichž nejčastější jsou střih (dlaždice v jedné rovině, spáry rovnoběžně navazují na sebe), pokládka na vazbu (jednotlivé řady dlažby se o půl dlaždice přesahují), dále se dlažba pokládá na koso a na čtvrteční vazbu.

Pokud jste v pokládce dlažby úplní nováčci, nejjednodušší pro vás bude pokládat buď na vazbu nebo na střih. Pokládat budeme v nejlepším případě od nejrovnější zdi, která nám bude určovat pravý úhel a tím pádem i směr zbylé pokládky.

Dále záleží na rozložení jednotlivých místností, kde budou dořezy dlažby nejméně esteticky vadit. Pokud např. na jedné straně místnosti bude postel, začněte tudíž na konci druhém – konečný dořez necelé dlaždice bude schovaný pod či za postelí.

4. Pokládka dlažby

Namícháme lepidlo dle návodu na obalu a necháme cca 5 minut odstát. Poté lepidlo nanášíme centimetrovým hřebenem na napenetrovanou podlahu, přibližně v rozměru pokládané dlaždice. Dlaždici do lepidla usadíme a podle rovnosti podkladu popřípadě jemně poklepeme gumovou paličkou. Přesahující lepidlo setřeme, aby nám na těch místech zbytečně nezasychalo.

Pokračujeme tímto způsobem při pokládání dalších dlaždic v řadě, do mezer mezi jednotlivými dlaždicemi vsouváme plastové křížky, které nám pomohou určovat mezeru. Je však potřeba se řídit i svým okem, protože i ty nejdražší dlaždice mají různé odchylky od uvedeného rozměru a samotné křížky to nezachrání.

Pokládka dlažby2
Pokládka dlažby

Řada druhá je dle způsobu pokládky, pokud na vazbu jako v mém případě, první dlaždici musíme rozpůlit, použít jen polovinu a dále pokračovat celými dlaždicemi.

Kontrolujte rovnost dlaždic vodováhou ve všech směrech a také na omak, aby nebyly některé dlaždice vystouplejší nebo naopak zapadlejší než ty ostatní. Pokud některou dlaždici zatlačíme do lepidla příliš hluboko či jste lepidla naopak nanesli moc, stačí ji jen odstranit, lepidlo seškrábnout z dlaždice, popř. i z podlahy a postup opakovat.

Dlažbu nechte 12-24 hodin proschnout, dle použité vrstvy lepidla. Já se rozhodl pro probíhající jednolitou dlažbu celým bytem, čímž jsem ušetřil námahu s nějakými přechodovými lištami a zároveň to působí takovým sjednoceným moderním dojmem. Musím uznat, že je to velice praktické i při uklízení, když nemusíte „přeskakovat“ prahy.

Pokládka dlažby3
Pokládka dlažby
Pokládka dlažby4
Pokládka dlažby

5. Spárování dlažby

Rozmícháme spárovací hmotu a pomocí gumy na spárování nanášíme hmotu do mezer mezi dlaždicemi.

Dbejte, aby byly mezery kompletně vyplněné, je lepší dát raději více hmoty než méně.

Když máte celou plochu zaspárovanou, necháme cca půl hodiny zaschnout a poté houbou dlažbu opatrně umyjeme.

Spárovací hmota nesmí dlaždice moc přesahovat, ale také na spárách houbou příliš netlačte, aby se hmota nevytlačila ven. Nemyjte úplně dočista, aby se spáry příliš nevymyly.

Menší vrstva spárovačky se z dlažby smyje pomocí čistícího prostředku, nejlépe v kombinaci s octem až po úplném zaschnutí hmoty (12-24 hodin).

Za finální fázi bychom mohli pokládat vyřešení soklů či lišt kolem dlažby. Osobně jsem to vyřešil decentní lištou určenou pro plovoucí podlahy v barvě naší dlažby a jednoduše ji přilepil lepidlem Mamut.

Pevně věřím, že vám můj podrobný návod byl užitečný a pomohl vám při zlepšování vašeho bydlení.

Pohled na položenou dlažbu
Pohled na položenou dlažbu
Pohled na dokončenou dlažbu
Pohled na dokončenou dlažbu
Pohled na dokončenou dlažbu
Pohled na dokončenou dlažbu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru