Mnozí z nás chtějí často rekonstruovat dům či byt, a my se dnes zaměříme na rekonstrukci obývacího pokoje, ve které trávíme každý den. Každá rekonstrukce, ať už celého interiéru nebo jeho části, začíná samotným návrhem. Díky návrhu se vyhneme nežádoucím jevům, které by mohli po dobu rekonstrukce nastat.
Důležitým kritériem je, abychom se v novém obývacím pokoji cítili jako doma, a brali tuto místnost, jako odpočinkovou.
Než se pustíme do rekonstrukce, je důležité na ni správně místnost připravit – vykopat staré prkna, srovnat a položit podlahu. Právě na položení plovoucí podlahy a zútulnění celého obývacího pokoje se dnes zaměříme. Přiblížíme celý postup položení podlahy až po výslednou rekonstrukci celé místnosti. Nejdůležitější co bychom měli před samotným výběrem prken na podlahu je rozloha podlahové části.
Důvod rekonstrukce
Dívat se na starý nábytek, oprýskané stěny nebo sedět v nepohodlném křesle není zrovna to pravé ořechové. I z těchto důvodů jsme se rozhodli náš obývací pokoj přeměnit na moderní místnost, s moderním nábytkem, vkusnými dekoracemi a barvami.
Co budeme k rekonstrukci podlahy potřebovat?
Všechen materiál je dostupný na internetových stránkách nebo přímo v hobbycentrech. My jsme pro materiál vybrali obchodní centrum Baumax a Obi. Pro poklad plovoucí podlahy budeme potřebovat:
- prkna plovoucí podlahy,
- vodováhu,
- kladívko,
- metr,
- tužku,
- ruční nebo elektrickou pilku,
- dřevěné klínky.
Jak položit plovoucí podlahu?
Při úplné renovaci podlahy, nejdříve vytrháme tu starou. Poté musíme zajistit rovný podklad, který nám pomůže od vrzání a skřípání nově položené podlahy. Můžeme jej zarovnat dvojím způsobem. Buď jej vyložíme tzv. dřevotřískovými deskami, nebo jej betonem po částech vylijeme a pomocí rovného prkna a vodováhy jej rozmažeme, aby povrch byl hladký a rovný. Před samotným pokládáním musíme zjistit, zdali je povrch suchý a bez jakýchkoliv nečistot. Pokud máte vše připraveno, položíme na suchý a čistý podklad izolaci, tzv. Mirelon, což je folie z pěnového polyetynelu, kterou rozložíme po celé ploše.
První díl plovoucí podlahy umístíme do rohu, perem ke zdi. Doporučujeme pokládat rovnoběžně s místností. Mezi podlahou a zdí musí všude zůstat centimetrová mezera, která nám umožňuje, že se podlaha po několika měsících nezačne kroutit.
Pro udržení centimetrové mezery používáme dřevěné klínky, které tam necháme až do položení po celé ploše obývacího pokoje.
Když dojedeme na konec místnosti, přebytečné části podlah vždy uřízneme ruční pilkou, a zbytek můžeme použít na začátek další řady. Důležité je, abychom jednotlivé díly pomocí dřevěného klínku a kladiva dorazila úplně k sobě. Postup je stejný i ve zbytku místnosti, pouze v poslední řadě se může stát, že budeme muset prkno řezat i podélně, protože je příliš široké. Ve chvíli, kdy jsme položili plovoucí podlahu, můžeme odstranit dřevěné klínky.
Co budeme potřebovat k rekonstrukci obývacího pokoje?
- barvy na zeď
- štětec
- váleček
- tapety
- kryty na vypínače
- kryty na zásuvky
- nábytek – sedací souprava, konferenční stolek, obývací stěna, koberec
- osvětlení – stropní lustr, lampičky
- dekorace – květiny, skleněné či jiné předměty, obrázky na zeď
- žaluzie na okna
- záclony, závěsy
Vymalování stěn
Podlahu máme položenou. Nyní můžeme přejít k malování stěn, zvolíme si takovou barvu, která se hodí k plovoucí podlaze. My jsme si pro výběr zvolili bílou a oranžovou. Bílá na téměř celý pokoj a oranžovou jsme zvolili jako pozadí za moderní obývací stěnu. K malbě je vhodné používat speciální váleček, který usnadní práci, oproti klasickému štětci. S tím se práce mnohem zrychlí.
Výběr nábytku
Nábytek vybíráme tak, aby ladil nejen s barvami stěn, ale také třeba s barvou podlahy. Pro naši rekonstrukci jsme k šedé podlaze zvolili bílý nábytek.
Zvolená rohová sedací souprava je kožená, bílá s jedním křeslem a koženým taburetem. K tomu menší bílý dřevěný lesklý stolek s úložným prostorem.
Hned za sedačkou je psací stůl s počítačem.
Bílá obývací stěna, obsahuje skřínku neboli prosklenou vitrínu s úložným prostorem ve dvou řadách. Nechybí ani čtyři podlouhlé šuplíky a skřínka, vhodná například na kancelářské potřeby a důležitou dokumentaci.
Osvětlení
Vhodné osvětlení místnosti je velmi důležité. Přes den pomohou okna, večer lustr, případně doplňkové lampičky. Vše by mělo být opět sladěno s celým pokojem. Pro náš případ byl zvolen moderní závěsný lustr s pěti žárovkami, který dokonalé prosvítí celý obývák.
Doplňkem je lampička se třemi žárovkami, umístěná za sedací soupravou, hned vedle psacího stolu.
Dá se použít i moderních bodových světel, tzn., že máme několik světel, kde každé si dle vlastního uvažení umístíme v místnosti kam potřebuje tak, aby nám osvítilo tu část, kterou potřebujeme.
Dekorace
Důležitý je i výběr dekorací a jeho sladění. Mohou to být květiny nebo skleněné předměty.
Květiny jsme umístily na okenní parapet. Váza s umělými tulipány zdobí skříň obývací stěny, včetně skleněných těžítek.
Jako dekorace a pěkný doplněk se dají použít obrazy s fotografiemi. V našem novém zrekonstruovaném obývacím pokoji by se hodila panoramatická fotka na zeď mezi obývací stěnu a sedací soupravu. Tuto dekoraci je také možné dobře nahradit samolepící fólií na zeď nebo vkusnou tapetou.
Pokud nemáte s výbavou barev, nábytku a dekorací do Vašeho pokoje zkušenosti, můžete se obrátit na designéra. Ten Vám pomůže vybrat vše tak, aby celý pokoj byl krásně sladěn přesně podle Vašich představ.