Bourací práce a zhotovení podlahy | Přestavba zemědělské usedlosti na RD

Dům k rekonstrukci je zakoupen, první etapa rekonstrukčních prací, oprava a zateplení střechy, která probíhala několik měsíců, je definitivně za námi. Krátce jsme si užili radost z hotového díla a už následovaly další práce – museli jsme se pustit do etapy druhé.

Přípravné stavební práce v bytě a technických místnostech

Oříšek, který jsme museli tentokrát rozlousknout, byly zdi a podlahy, a vše co s nimi souvisí.

Původně jsme se domnívali, že rekonstrukce střechy bude nejtěžším a nejnákladnějším úkolem, avšak záhy sami uvidíte, jak jsme se mýlili.

Ve II. etapě se v našem případě jednalo především o tyto činnosti:

  • vyklizení bytového prostoru, neboť zde po dávných majitelích všechno zůstalo, a to ve velmi zuboženém stavu
  • zbourání jedné, nevhodně situované, příčky
  • odstranění omítek a několika vrstev malířských nátěrů ze všech zdí
  • likvidace starých podlah
  • vykopání zeminy ve všech místnostech do hloubky zhruba 50 cm
Původní podkladní vrstvy podlahy ze škváry po odstranění dřevěných prken
Původní podkladní vrstvy podlahy ze škváry po odstranění dřevěných prken

Demontáž schodiště

Jako první činnost jsme provedli demontáž schodiště, vedoucího z předsíně do podkrovních místností a půdy. Schodiště jsme prozatím uložili, neboť máme v úmyslu provést jeho renovaci a umístit je zpátky.

Odstranění omítek a vybourání příčky

Poté jsme začali pracovat na čištění zdí – to znamená, oklepat omítky a oškrábat všude několik starých nánosů výmalby až na cihly. Při této příležitosti jsme odstranili kovové zárubně, které budou nahrazeny novými. Pak jsou tu ještě zárubně dřevěné, ty v bytě zůstanou, renovace proběhne později. V té době jsme zajistili přistavení kontejneru k ukládání suti. Dále jsme zbourali jednu z nevhodných příček a také příčku v koupelně – ta bude nově asi o metr posunuta.

Oproti stanovenému harmonogramu se zde opět ukázala nutnost dalších víceprací

  • příčka v jedné z místností se musela zbourat, neboť jsme zjistili, že jsou v ní hluboké praskliny a že je značně nestabilní
  • k příčce mezi obývacím pokojem a kotelnou se musí přistavět nová zeď – teprve teď jsme zjistili, že původní příčka měla tloušťku pouhých 15 cm

A tak se nám původní rozpočet zvýšil o dalších 30 tisíc korun.

Průběh bouracích prací
Průběh bouracích prací
Staré rozvody vody
Staré rozvody vody

Vybourání starých podlah

Po vyklizení suti z bytu, nastala chvíle, kdy bylo nutné plivnout do dlaní, vyhrnout si rukávy, popadnout kango, krumpáče, lopaty a bůhví jaké ještě další nářadí a náčiní a pustit se do likvidace starých podlahových povrchů.

V předsíni, koupelně a WC byla dlažba, zbytek podlah byl z dřevěných prken. A tak se začala odvrtávat a vysekávat dlažba a betonová vrstva pod ní. Zruční vrtali a sekali, ostatní odváželi pracně vydolovaný materiál do kontejneru (zde si znovu musím pochválit větší množství příbuzných, ochotných přiložit ruku k dílu).

Demontáž staré prkenné podlahy, pod ní je vidět škvárový podsyp
Demontáž staré prkenné podlahy, pod ní je vidět škvárový podsyp
Průběh odstraňování staré prkenné podlahy
Průběh odstraňování staré prkenné podlahy

Demontáž starých prken také vypadala dost zajímavě. Některá prkna byla prohnilá, ta se dala  odstranit poměrně dobře, neboť v místě poškození šla zachytit a vytrhat nebo vysekat a vypáčit. V jedné z místností – v našem budoucím obývacím pokoji – byla prkna naprosto zdravá, pevná, z tvrdého dřeva – joj, to byla dřina! Kromě použití běžného nářadí, jsme je museli vyřezávat i motorovou pilou. Většinu vydolovaných prken jsme pořezali na spálení.

Odstranění škvárové a jílovito-kamenitého podkladu

Pod prkny bylo na podlahách asi 30 cm škváry a pod ní jílovitě-kamenitá zem (podsklepený dům není). A tu bylo potřeba vykopat do hloubky 50 cm. Předesílám, že plocha podlah je přibližně 120 m2!

A tak došlo na vybírání škváry, která se místy rozdrolila na prach a už dávno neplnila svoji funkci; pak nastalo několik dlouhých dní, kdy se od ráno do večera pracovalo s krumpáčem, lopatou a kolečkem, aby se vyvozila všechna vykopaná nepotřebná zemina. Při tom se likvidovaly původní vodovodní, topné a odpadové systémy. Veškerý odpad (kromě dřevěného a kovového) se průběžně odvážel na skládku.

Zdálo se, že tato jednotvárná, avšak značně namáhavá činnost nikdy neskončí.

Zpočátku jsme vyvezená kolečka zeminy – jen tak pro zajímavost – počítali, avšak ještě dříve než byla hotová jedna místnost, jsme na to zapomněli…

Odstranění podkladních vrstev pod původní podlahou
Odstranění podkladních vrstev pod původní podlahou

Mezitím nám dodavatel přivezl termoplastové izolační tvarovky Iglú proti vlhkosti a radonu a také jsme nakoupili plastové roury pro obnovení vnitřního odpadového systému a k odvětrávacímu systému.

V té době bylo pěkné slunečné počasí, tak jsme vykopané podlahy nechali několik dní větrat a sledovali, zda do otvorů neprosakuje nějaká voda. Čas jsme, mimo jiné, využili k velmi potřebnému a zaslouženému odpočinku. Také jsme znovu prostudovali harmonogram prací – v časovém skluzu jsme nebyli, jen celkový rozpočet byl překročen prozatím o necelých sto tisíc korun.

Instalace odpadových trubek a tvarovek Iglú z termoplastu – tzv. ztracené bednění

Do výkopů byly položeny v koupelně (odpad od vany, umývadla, WC) a v kuchyni nové odpadové roury. Zároveň jsme ve všech místnostech instalovali svislé roury pro odvětrávání podlah a stěn. Tyto roury musí být na severní a jižní straně vyvedeny ven z domu. Tak se vytvoří komínový efekt a pod podlahou bude neustále proudit vzduch, čímž se zabrání pronikání vlhkosti a případného radonu do vrchních vrstev podlahové konstrukce a do stěn.

Nové odpadní potrubí, na podlaze jsou položeny tvarovky Iglú
Nové odpadní potrubí, na podlaze jsou položeny tvarovky Iglú
Bourací práce ve stěně
Bourací práce ve stěně

Potom nadešel čas k instalaci tvarovek Iglú (zvolili jsme tvarovky s výškou 25 cm). Tento systém je poměrně jednoduchý – tvarovka se podobá nízké plastové stoličce a jednotlivé prvky se do sebe prostě zaklapnou. Jen v některých místech, například kolem zdí, anebo kolem položených odpadových rour, bylo nutné tvarovky zaříznout na potřebnou velikost.

Z dnešního pohledu musí říct, že tento odvlhčovací systém funguje dokonale: původní promáčené zdi jsou naprosto suché.

Pokládka odvětrávacího podlahového systému pomocí tvarovek Iglú
Pokládka odvětrávacího podlahového systému pomocí tvarovek Iglú
Tvarovky Iglú
Tvarovky Iglú

Zhotovení betonové vrstvy podlahy

Dalším krokem bylo umístění kari sítí na tvarovky a pak už jen zbývalo celou tuto „podlahovou anabázi“ zakončit zalitím první vrstvou betonu.

Původně jsme plánovali zalít podlahy betonem přímo z auta okny.

To se však ukázalo v našem případě technicky neproveditelné, takže nakonec to dopadlo tak, že jsme stejně vozili jedno kolečko betonu za druhým, železnými hráběmi rozhrnovali, prkny zarovnávali a průběžně pomocí vodováhy kontrolovali rovinu – no prostě hračičkové, jako malé děti na pískovišti.

První vrstva betonu zatvrdla, podlaha byla rovná – zkrátka dílo se podařilo. A tak skončila druhá etapa rekonstrukce. Opět nás zalila radost a hrdost nad splněným úkolem, takže jsme na chvíli zapomněli i na bolavá těla.

Nově zhotovený podkladní beton na tvarovkách Iglú, které tak plní i funkci ztraceného bednění
Nově zhotovený podkladní beton na tvarovkách Iglú, které tak plní i funkci ztraceného bednění

Kromě střechy máme také hotový základ podlah!

A tak nezbývá než začít sbírat síly na etapu třetí – přípravné práce pro řemeslníky a řemeslné práce odborných firem.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru