Vyčištění studny, výměna oken a dveří | Přestavba zemědělské usedlosti na RD

Než elektrikáři a instalatéři dokončí odborné práce v domě, rozhodli jsme se, že zatím vyčistíme studnu. Studna má v průměru 150 cm a hloubku jsme si zatím netroufli určit – počítali jsme s určitým množstvím nánosu na dně, protože studna nebyla asi 30 let používaná a tudíž nebyla udržovaná.

Čištění studny

Odčerpání vody ze studny

Voda, kterou jsme zpočátku pumpovali, byla čirá, bez zápachu – na první pohled i přičichnutí vypadala celkem dobře. Prozatím jsme ji potřebovali jen ke stavebním činnostem, takže rozbor ke zjištění kvality jsme nenechali vypracovat. A teď – asi tak po roce, co jsme studnu začali užívat jako zdroj vody užitkové, jsme začali s čištěním.

První úkolem bylo odčerpat všechnu vodu, což trvalo skoro dva dny. A pak jsme viděli tu hrůzu na dně. Prapodivná bahnitá hmota do výše cca 90 centimetrů!

Čištění studny - vybírání bahna ze studny
Čištění studny – vybírání bahna ze studny

Vyčištění studny od bahna a desinfekce studny    

Než se nános (kupodivu poněkud zatuhlý) kbelících vytahal a odvozil, to nás stálo mnoho sil a sebezapření. Pracovalo se ve třech a všichni toho měli brzy plné zuby. Nakonec jsme i tuto činnost zvládli. Stěny jsme vystříkali, pořádně omyli a prolili Savem, nechali vodu jeden den přitékat a pak jsme ji znovu odčerpali.

Napouštění studny čistou vodou

A s úlevným pocitem „máme hotovo“ jsme studnu zavřeli a nechali natékat vodu. Do čisté studny. A už jsme se moc těšili, jak bude báječná a hlavně pitná. Na testy kvality jsme nespěchali, chtěli jsme to provést až nějaký čas před nastěhováním – zkrátka až ji budeme potřebovat jako pitnou a nejen jako užitkovou.

Problém s vodou: Poč nám teče kalná voda?

Nějaký čas po vyčištění tekla voda čirá, takže jsme byli nadmíru spokojeni.

Avšak uběhlo několik týdnů a voda najednou získala jakési lehounké zabarvení – pravda, jen nepatrný světlý odstín – ale už nebyla čirá jako předtím. Jéé, to jsme rychle upalovali se vzorkem do laboratoře. Výsledek potvrdil naše neblahé tušení – voda byla jakž takž na hranici použitelnosti. No ale co teď? Voda může být jeden den pitná, druhý závadná!

Takže jsme vodu podle návodu odborníků dezinfikovali a užívali ji i nadále jen jako užitkovou. Dodnes nevíme, co se stalo, proč a jak se kvalita vody po roce náhle změnila!?

Starousedlíci nám říkali, že se nám do studny dostává voda z polí, která jsou docela blízko. No ale jak to, že celý rok nám do studny voda z polí neprosakovala a náhle ano?

Nakonec jsme se shodli na čemsi, co vypadá jako holý nesmysl, ale zdá se, že tato teze má dost blízko k pravdě. Do spodní části studny se možná voda z polí dostávala a ten obří „špunt“ z usazenin ji prostě „nepustil“ a tak pod ním odtékala neznámo kam. A jak jsme nános odstranili a studnu vyčistili, tak jsme si pravděpodobně zadělali na pěkný malér…

Jak vyřešit dodávku pitné vody?

Teď malinko přeskočím do současnosti. V domě bydlíme (i když zde stále ještě nějaké rekonstrukce a renovace probíhají) a pijeme vodu kupovanou balenou a vodu studniční používáme nadále pouze jako užitkovou.

A stojíme před dilematem, jak postupovat při získání pitné vody!?

  • za prvé je možná kompletní rekonstrukce stávající studny – záležitost dosti nákladná a s nejistým výsledkem
  • za druhé by se mohl udělat někde jinde na pozemku hluboký vrt – kolem 30 metrů by byla voda jistě pitná; ale protože nikdo neví, jak jsou prameny v zemi propojeny, není jisté, zda by se studny navzájem neovlivňovaly; byly by nutné zkušební vrty, situaci musí posoudit hydrogeolog (aby se třeba nestrhl pramen okolním studnám) a povolení pro vrt nad 30 metrů musí být jak od vodohospodářů, tak i od báňského úřadu; záležitost dlouhodobá a opět drahá

No a jak tak stále přemýšlíme, počítáme, zjišťujeme podmínky a možnosti získání pitné vody, tak najednou svitla jiskřička – v příštím roce i do naší maličké obce bude zaveden vodovod. Takže místo studny, budeme zřejmě počítat, kolik peněz a úsilí nás bude stát přívod vody do domu od hlavního vodovodního řadu, který povede dost daleko od našeho pozemku…

Zde vidíte, milí čtenáři, naši další chybu, ze které je třeba se poučit. Že máme studnu plnou vody, jsme brali jako fakt, a co se z toho vyklubalo, vidíte sami.

Takže dovolte jednu radu pro vás:

Pokud kupujete k rekonstrukci starou nemovitost, která byla delší dobu bez majitele a nebyla využívána, nechte si provést prvotní posouzení pozemku z hlediska řešení vodního zdroje. Můžete si objednat tzv. hydrogeologické IT posouzení, které se zjišťuje a stanovuje z map České geologické služby.

A vodu z neznámé studny si nechte předem otestovat!

Rozvody vytápění a elektroinstalace

Nyní opět pokračujme v domě a doufejme, že s menšími problémy.

Už jsou všude nainstalovány měděné trubky – no spíše trubičky – k rozvodu vytápění (na WC a v koupelně bude topení podlahové), rozvedeny vodovodní trubky a po zdech visí porůznu kabely, připravené pro rozvod elektřiny.

Rozvody elektroinstalací
Rozvody elektroinstalací

 

Demontáž starých a osazení nových oken a dveří

Chtěli jsme se pustit do stavby sádrokartonových předstěn, ale prvotním úkolem nyní je demontáž starých oken. Nová okna jsme objednali na zakázku; musí být vyrobena na míru, neboť rozměr našich oken je atypický. A dodavatel už se hlásí s připravenými výrobky.

Velkých oken máme v přízemí domu pět, menší dvě, takže jejich demontování také nějaký čas zabralo. A protože původní okna byla zasazena příliš nízko, bylo třeba všude přizdít třicet centimetrů, aby byla nová okna ve standardní výšce od země.

Kromě oken nám dodavatel přiveze, také zakázkově vyrobené, hlavní vchodové dveře a druhé vchodové dveře do kotelny. Staré dveře byly vysazeny raz dva, ale ty zárubně! Masívní a kupodivu zdravé dřevo – ty šly vyndat tedy moc mizerně. Dodneška si myslím, že některé práce jsou za trest.

Dodavatel přivezl objednané zboží, během jednoho dne byly dveře i všechna okna na svém místě; jen jsme zírali, jak šla mládencům práce od ruky. No a pak jsme za toto jejich dílo uhradili požadovanou sumu, setřeli slzu z oka a šli připravovat maltu na zednické začištění oken.

Poslední činností kolem akce „okna“ bude připevnění vnitřních a vnějších parapetů. Vnitřní parapety budou dřevěné, a ty venkovní ze starých, ale pěkných obkladaček.

Řeknu vám, že přes veškeré průběžné trápení při rekonstrukci, nakonec každá etapa zatím dopadla dobře a pohled na vykonané dílo je vždy nadmíru uspokojující.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru