Rozhodli jste se rekonstruovat byt svépomocí a chystáte se vrhnout na kuchyni? Potřebujete poradit ohledně montáže kuchyňské linky? Chcete se inspirovat zkušenostmi druhých? Pak je tento článek právě pro vás. V této části vám stručně popíši, jak jsme postupovali při montáži kuchyně my a jaké máme pro vás tipy a triky.
Příprava místnosti před sestavením kuchyňské linky
Před tím, než se vrhnete sestavovat jednotlivé kuchyňské skříňky a vybalovat nádobí z krabic, je dobré mít připravený prostor kuchyně. Míra přípravy závisí na tom, v jakém rozsahu rekonstruujete.
U nás tedy šlo o vybudování sádrokartonové příčky mezi koupelnou a kuchyní, přičemž jsme již do této příčky museli zabudovat odpady a fošny, na kterých je pak přivrtána lišta a na ní visí všechny skříňky a vlastně celá kuchyňská linka.
Dále jsme celou místnost nově naštukovali a vymalovali. Udělali jsme novou podlahu, takže jsme celou místnost museli nejprve nivelovat, poté položit izolační materiál mirelon a na něj vinylovou plovoucí podlahu (dá se koupit podlaha, která už má mirelon nalepený). Tam, kde bylo potřeba, jsme rovnou přidělali podlahovou lištu.
Dalším bodem, který rozhodně doporučuji a který jsme zároveň s celkovou rekonstrukcí bytu museli zajistit i my, bylo osvětlení.
V rámci rekonstrukce bytu jsme předělávali celou elektroinstalaci a tahali všude ve všech pokojích nové měděné kabely. V kuchyni jsme chtěli mít kromě lustru nad jídelním stolem ještě i visutý podhled s bodovými světly nad kuchyňskou linkou (viz foto).
Také je dobré připravit si pozadí za kuchyňskou linku. My jsme dávali dlaždice 60 x 60 cm a nechávali jsme si v nich vyříznout otvory na zásuvky vodním paprskem. Odvezli jsme je do jedné z firem, která se řezáním vodním paprskem zabývá, na název už si nevzpomínám, ale stálo to kolem 300 Kč a rozhodně nás to vyšlo lépe, než je vykružovat svépomocí.
Po nalepení dlaždic už nic nebránilo tomu pustit se do sestavování kuchyňské linky, kterou jsme koupili v IKEA.
Montáž kuchyňské linky
Začali jsme sestavováním horních závěsných skříněk.
První, co bylo potřeba udělat, bylo připevnit lištu, na kterou se závěsné skříňky zavěšovaly. Vzhledem k tomu, že jsme stavěli sádrokartonovou příčku mezi kuchyní a koupelnou, jak již zmiňuji výše, už při stavbě jsme měli rozmyšleno, kde tato lišta bude. V těchto místech jsme do sádrokartonové stěny zabudovali dřevěnou fošnu.
Závěsnou lištu jsme tedy přišroubovali do připravené fošny. Umístění lišty je potřeba velice dobře rozměřit a zkontrolovat několikrát v průběhu pomocí vodováhy, protože to má velký vliv na konečné vyrovnání skříněk.
Závěsná lišta se upevňuje pro horní i pro dolní skříňky.
Dále už stačilo postupovat podle návodů z krabic IKEA pro sestavení jednotlivých skříněk.
Nejprve jsme sestavili a zavěsili horní skříňky a po nich dolní skříňky. Dolní skříňky jsou také zavěšené na liště a mají šroubovatelné přední nožičky.
Jedním z oříšků montáže kuchyňské linky byla dřezová skříňka. V jejích zádech bylo potřeba vyříznout otvor pro odpady, vstup vody a zásuvku pro myčku a elektrické zařízení k odpadkovému koši.
Pro samotnou myčku nádobí nebylo třeba sestavovat žádnou skříňku, myčka stojí volně a její přední dvířka jsou ve stejném dekoru jako zbytek kuchyňské linky. Jen je zapotřebí myslet na umístění zásuvky, odpadů a zdroje vody v dostatečné blízkosti od myčky. Vzhledem k tomu, že máme myčku hned vedle dřezu, bylo zapotřebí namontovat na přívod vody a odpadu T-kusy pro připojení myčky a dřezu zároveň.
Poté co jsme zavěsili horní a dolní závěsné skříňky, jsme sestavili velké skříně pro vestavěnou lednici a druhou pro vestavěnou troubu, tato skříň slouží také jako spižírna.
Dále jsme potřebovali umístit pracovní desku na kuchyňskou linku.
Kuchyňskou linku máme do tvaru písmene L, takže jsme museli pracovní desky mít dvě. Napřed jsme rozměřili a uřízli první desku. Zde platí rčení dvakrát měř, jednou řež. Desku jsme tedy uřízli a poté pásovou bruskou zbrušovali tak, aby dosedla ke stěně bez mezer. Totéž jsme udělali s druhou deskou.
Do desek jsme museli vyříznout otvor pro dřez a také pro sporák (varnou desku). Otvory jsme tedy rozměřili a nakreslili přímo na desku. Pro jednodušší vyřezávání otvorů jsme vždy do rohů budoucího otvoru vyvrtali co největším vrtákem díry a poté už přímočarou pilou mohli otvory vyříznout.
Vzhledem k tomu, že deska je relativně těžká, je dobré si i vyřezávaný díl desky podložit tak, aby se nám ke konci řezání svojí vahou nevylomil a nepoškodil tak desku. Do desky, ve které je umístěn dřez, bylo potřeba také vyříznout otvor pro umístění baterie. Pokud budete mít dvojitý dřez jako my, je třeba myslet na to, aby baterie dosáhla do obou dřezů.
Nyní zbývalo jen usadit dřez.
Aby vše kolem dřezu pěkně těsnilo, bylo třeba do celého okraje dřezu zespodu namačkat instalatérský butylový tmel známý také jako „medvědí hovno“, který byl součástí balení dřezu. Z horní strany desky se musel po přimáčknutí dřezu opatrně odříznout přebytek tmelu, což byla jedna z nejhorších prací. Přebytečný tmel jsem odřezávala ostrým zalamovacím nožem, je potřeba dávat si pozor, abyste zároveň neponičili desku.
Dalším krokem je usadit desku na spodní skříňky a desku ke skříňkám přišroubovat.
Stejným způsobem jsme postupovali i při řezání otvoru pro plynovou varnou desku. Zde je potřeba brát ohled na to, aby deska měla zespodu dostatek místa pro přivedení plynu. Na připojení plynu je třeba si pozvat certifikovaného plynaře, aby bylo zaručeno, že spoj bude těsný a plyn nebude nikde unikat.
Desku i s varnou deskou jsme následně mohli usadit na spodní skříňky a opět ke skříňkám zespodu přišroubovat.
Zadní hranu desek je potřeba zatmelit kuchyňským tmelem, aby za desku nezatékalo. Dá se koupit tmel jakékoliv barvy ladící k dlaždicím.
Tipy a triky pro montáž kuchyňské linky
- nechat si vyřezat otvory na zásuvky do dlaždic vodním paprskem
- do sádrokartonového podhledu se dobře schová roura od digestoře i případné bodové osvětlení
- nad dvířka od myčky se zespodu pracovní desky lepí hliníková folie jako ochrana proti vlhkosti, kvůli páře, která se při každém otevření myčk vyvalí