Na často namáhané úseky kolem domů, jako například v případě příjezdových cest, které dělají problémy zejména v období dešťů, se nezřídka používají dlaždice, beton či dlažba. Výhodnou alternativou, která kombinuje přírodní prvky, zpevnění povrchu, odvodnění a zajímavé vzhled, je zatravňovací dlažba.
Betonová či plastová dlažba?
Když se člověk rozhlédne po současné nabídce zatravňovací dlažby, naskytnou se mu tři možnosti – klasická betonová či z umělého kamene, plastová tenkostěnná a plastová tlustostěnná dlažba. Všechny zpevňují povrch, jsou protiskluzové a stanou se zajímavých exteriérovým doplňkem, ale jejich vlastnosti se mírně liší.
Betonové dlaždice snesou větší zátěž než plastové, jsou ovšem těžké a při pokládání se s nimi hůře manipuluje. Používají se na velmi namáhané plochy, jako jsou dlouhé příjezdové cesty nebo parkoviště. U betonových dlaždic také na některých místech dochází k problémům s růstem trávy, protože do sebe nasávají vodu a odebírají tím vláhu rostlinám. Na takových místech se častěji využívá výplně štěrkem. U plastových dlaždic k takovému problému většinou nedochází, ale o trávu je nutné se starat stejně – ostatně jako o jakýkoliv trávník, který má dobře vypadat a prospívat. Na zálivku, hnojení a občasné přisetí se nesmí zapomínat nikdy.
Kam se ještě hodí a jak ji položit
Zatravňovací dlaždice lze využít i na místech, kde je třeba zpevnit svah s mírným sklonem či odvodnit vlhký povrch. Voda se poté na takových místech neshromažďuje a je odváděna pryč. Zatravňovací dlaždice se také hodí tam, kde se snažíme o plynulý přechod mezi příjezdovou komunikací a zahradou.
Pokládání dlažby se musí věnovat náležitá pozornost, aby dobře seděla a plnila svůj účel. Po celé vyznačené ploše, na kterou máte v úmyslu dlažbu položit, se odebere zemina minimálně do hloubky 20 cm nebo více. Hloubka záleží na podloží a účelu dlažby a je třeba se o ní předem informovat. Celá plocha se následně upraví do roviny a zhutní se. Na tento povrch se naveze štěrk s pískem a povrch se opět vyrovná a zhutní. Poté se přidá vyrovnávací vrstva ze štěrkopísku a kvalitní zeminy. Nakonec se položí vámi vybrané zatravňovací bloky, které se ještě vyplní zeminou se směsí písku a osejí se vhodnou travní směsí nebo se již vyplní povrchovým štěrkem. Pokládání lze provést svépomocí nebo si můžete objednat specializovanou firmu.
Zatravňovací dlažba je stále oblíbenější
Popularita zatravňovací dlažby stále stoupá, zejména díky větší automobilizaci a tvorbě velkých venkovních parkovacích ploch. Spojují se v ní totiž prvky praktičnosti, které doceníte, a zajímavého architektonického prvku. Stačí se jen vybrat právě tu, která je pro vás ta vhodná.