Možná jste se ještě s odporově svařovanými a lisovanými rošty ještě nikdy nesetkali, proto nejprve popíšu, jak tyto výrobky vypadají. Často se také můžete setkat s názvem pororošty.
Odporově svařované rošty se vyrábí z nosných ocelových pásů, na které jsou kolmo přivařeny a zalisovány rozpěrné pruty z ocelových drátů. Rozpěrné dráty jsou navíc před navařením zkrouceny, což zajišťuje jejich vyšší pevnost.
Lisované rošty se vyrábí z nosných ocelových pásů, které jsou opatřeny drážkami, do kterých jsou v kolmém směru na nosné pásy zalisovány rozpěrné ocelové pásy, které mají většinou nižší výšku, než nosné pásy. Pokud mají pásy stejnou výšku v obou směrech, jedná se o tzv. plné rošty, využívají se zejména jako dekorativní prvky (mříže, podhledy, slunolamy).
Jaké je využití ocelových roštů?
Odporově svařované i lisované rošty se ve velké míře využívají v průmyslu, ale své využití najdou i v bytové a občanské výstavbě, nebo i při výstavbě rodinných domů.
S výhodou se pororošty využívají pro zakrytí venkovních plošin a schodišťových stupňů, protože se na nich nedrží sníh, jsou nabízeny i v protiskluzné úpravě, mají kvalitní povrchovou úpravu, která zajišťuje vysokou životnost.
Nejčastější využití:
- pochozí plocha ocelových obslužných a provozních plošin, vzduchotechnických plošin,
- schodišťové stupně,
- zakrytí transformátorových jímek,
- zakrytí čistících zón pro obuv (škrabáky na boty) před vstupy do budovy,
- podhledy,
- slunolamy.
Zásady pro návrh ocelových roštů
Při návrhu ocelových plošin z pororoštů je třeba vycházet z některých zásad, které je třeba dodržet:
- šířka roštů odporově svařovaných, jedná se o šířku ve směru rozpěrných drátů:
- maximální a zároveň standardní výrobní šířka je 1 000 mm,
- nižší šířka roštu: celý násobek osové rozteče nosných pásů (nejčastěji 34,33 mm) plus 1x tloušťka nosného pásu,
- šířka lisovaných roštů, jedná se o šířku ve směru rozpěrných pásů:
- maximální výrobní šířka je 1 600 mm,
- jiné nižší šířky jsou vyráběny přímo na míru,
- délka obou typů roštů může být přímo na míru,
- volba typu (velikost rozteče nosných a rozpěrných prutů nebo pásů, jejich výška a tlouštka) a velikosti roštu závisí především na velikosti zatížení, které bude na pochozí plochu působit,
- pro použití v prostředí se zvýšeným rizikem uklouznutí a pádu (tuky, maziva, led, sklon) je vhodné zvolit rošty s protiskluzovou úpravou,
- šířka uložení roštu na nosné ocelové konstrukci se rovná výšce roštu, minimálně však 30 mm,
- na okraj nosné ocelové konstrukce plošiny (nebo na konstrukci zábradlí) se navařují zpravidla tzv. okopové plechy z pásové oceli, mezi které se umisťují rošty, okopový plech zabraňuje padání předmětů z povrchu plošin, a jako zarážka při chůzi u okraje plošiny,
- pro upevnění každý výrobce pororoštů dodává speciální upevňovací prvky,
- povrchovou úpravu většinou tvoří žárové zinkování, ale je možné pororošty opatřit i lakováním,
- pro schodišťové stupně se používají speciální prvky, které jsou z boční strany opatřeny otvory pro našroubování mezi nosné ocelové schodnice.