Asfaltové šindele, někdy též zvané kanadské šindele, patří mezi skládanou střešní krytinu z menších rovinných prvků. Krytina z asfaltových šindelů není odolná vůči působení tlakové vody, ale slouží pro odvedení volně stékající vody po povrchu střešního pláště.
Z čeho jsou asfaltové šindele vyrobeny?
Asfaltové šindele jsou zpravidla vyrobeny z asfaltových pásů typu S (užívá se označení AP-S). Novější typy už jsou vyrobeny z modifikovaných asfaltových pásů (označení AP-SM).
Nosnou vložku tvoří skelná tkanina. To je také jeden z odlišujících faktorů od kanadských šindelů vyráběných a používaných v Kanadě, u kterých je vložka tvořena plstěným organickým materiálem, a díky tomu dosahují tyto šindele i vyšší tloušťky o cca 1,3 mm.
Kvůli zvýšení odolnosti vůči ultrafialovému záření, přelétavému ohni, mechanickému poškození je horní povrch asfaltových šindelů opatřen minerálním posypem. Barva posypu tak zároveň ovlivňuje i barevnost a celkový vzhled střešního pláště.
Jednotlivý prvek krytiny má rozměry 333 x 1 000 mm (výška x šířka). Tloušťka bývá obvykle 3 mm a více.
Na trhu se dají pořídit asfaltové šindele různých tvarů, a podle toho také potom vypadá výsledný vzhled střechy (tvar obdelníkový, bobrovka, šestiúhelník
Jakým způsobem se krytina z asfaltových šindelů klade?
Základní prvky asfaltového šindele se kladou na podkladní konstrukci tzv. na vazbu.
Podkladní konstrukcí může být:
- dřevěné prkenné bednění, s šířkou prken 80 až 140 mm a minimální tloušťkou 25 mm, prkna mohou být nehoblovaná, lepší jsou však jednostranné hoblovaná, dřevo musí být vyschlé, prkna se přibíjejí na krokve na vazbu,
- bednění z velkoplošných desek (OSB desky nebo voděodolná překližka), desky se opět kladou na vazbu,
Pro podkladní konstrukcí platí následující požadavky:
- rovinnost, maximální nerovnost 2 mm na 2 metrové lati,
- bez výčnělku, vystupujících hran, prohlubní, třísek,
- mezery mezi prkny nebo velkoplošnými deskami mohou být maximálně 3 mm široké.
Zásady pro připevnění krytiny z asfaltových šindelů
Doporučený nejmenší sklon skládané střešní krytiny z asfaltových šindelů je 20°. Při tomto a vyšším sklonu se doporučuje na bednění klást pojistná hydroizolace z asfaltové pásy typu R s nenasákavou vložkou. V případě menšího sklonu (15° až 20°) je nutno provést těsné podstřeší položením pojistné hydroizolace z modifikovaných asfaltových pásů elastomerických, díky tomu tak při perforaci hřebíky dojde k pevnému přimknutí asfaltové hmoty okolo hřebíku a nedojde k protečení vody skrz otvory.
UPOZORNĚNÍ: Nikdy nepoužívejte jako podklad pojistnou hydroizolaci z pásů typu A, které mají vložku z nasákavé lepenky!
U vyšších sklonů nad 20° se doporučuje provést pojistnou hydroizolaci zejména v kritických místech střechy, jako jsou úžlabí, prostupy a další detaily.
Jak postupovat při pokládce asfaltových šindelů?
- připevnění se provádí hřebíky o průměru 2,5 mm s velkou hlavou o průměru 10 mm, minimální délka hřebíků je 25 mm,
- hřebíky musí mít antikorozní úpravu, používají se hliníkové, nebo ocelové galvanicky nebo žárově pozinkované hřebíky,
- hřebík se přibíjí v místě překrytí, tedy horní šindel v místě překrytí hlavy hřebíků překryje,
- jeden prvek asfaltového šindele musí být uchycen:
- minimálně 4 kusy při sklonu střešního pláště do 60°,
- minimálně 6 kusy při sklonu nad 60°,
- v horní části asfaltového šindele je samolepící pásek, vzájemný spoj mezi spodní a horní řadou krytiny je tedy realizován překrytím horní šindele přes spodní v šířce rovnající se šířce samolepícího pásku,
- z důvodu zaručení kvalitního vzájemného spoje šindelů je vhodné pokládku provádět v obdobích s vyšší teplotou, aby došlo rychlému slepení spoje, a nedošlo k zanesení prachu a nečistot do spoje například vlivem větru,
- v případě pokládky asfaltových šindelů na střechy s menším spádem, nebo v případě pokládky v oblastech s extrémními povětrnostními podmínkami se do vzájemných přesahů ještě nanáší speciální lepící tmel.
Asfaltové šindele se s výhodou dají použít i jako ochrana navazujících svislých stěn před povětrnostními vlivy, kdy se vyvedou ze střešního pláště až na svislý povrch.
Některé střešní detaily se mohou provést s využitím šindelů, na složitější detaily se však využívají klempířské prvky, ke kterým je asfaltový šindel připojen pomocí lepícího tmele.
Pingback: Zásady pro montáž OSB desek na konstrukce střech | VýrobkyProStavbu.cz