Součástí rekonstrukce našeho bytu v dvougeneračním domě byla i výměna vchodových dveří za nové. Původní byly dvoukřídlé hodně vysoké s prosklenými okénky po stranách. Tipoval bych jim pár desítek let dle odřených zárubní a celkovému staromódnímu designu.
Rozhodli jsme se pro plné vchodové plastové dveře s dekorem třešně. Z důvodu rozdílného otvoru původních zárubní, jsem musel z obou stran přizdívat příčku z pórobetonových tvárnic zn. Ytong, abych dosáhl požadovaného rozměru k osazení dveří nových.
Můj návod by vám mohl pomoci vyřešit podobný problém, se kterým se při kompletních rekonstrukcích běžně setkáte.
Nářadí a pomůcky:
- rozbrušovačka, páčidlo (na vybourání), lámací nůž
- vodováha, metr, tužka, provázek, kýbl 2 ks, štafle či schůdky
- úhelník (usnadní práci při řezání tvárnic), pila na pórobeton, škrabák Ytong
- natahovací hřeben, zednická lžíce,
- aku vrtačka
Materiál:
- pórobetonové tvárnice (v našem případě zn. Ytong),
- zakládací malta (nejlépe zn. Heluz), tenkovrstvé lepidlo
- nerezové plíšky na kotvení zn. Heluz
- penetrace, nízkoexpanzní pěna (v pistoli)
- překlad dle rozměrů dveří
- šroubky, turbošrouby, dřevěné klínky (cca 10 ks)
- armovací síťka (perlinka), roh s armovací tkaninou
- lepidlo, štuk, APU lišta, malířská barva dle výběru
Většinu materiálu by neměl být problém sehnat v obchodě se stavebninami. Celková cena je v řádu stovek (dle množství použitých tvárnic), jinak se nejedná o moc drahé pomůcky. Plastové dveře jsem tentokrát koupil od ověřeného českého výrobce na internetu a i s dopravou vyšly do 10 000 Kč.
1. Vybourání starých dveří a příprava potřebného otvoru
Prvním krokem, kterému jsem se samozřejmě nemohl vyhnout, bylo nemilosrdné vybourání dveří.
Nejdříve dveře vysadíme z pantů a poté vybouráme (v mém případě kovové) zárubně. V polovině jsem zárubně nařízl rozbrušovačkou a poté je páčidlem oddělil od stěny.
Jedná se sice o trochu fyzicky náročnější část, ale věřte, že nejhorší je za vámi.
Zkontrolujte, zda máte vybouraný dostatečný otvor a na tom správném místě, kde chcete nové dveře mít. V případě potřeby ještě ubourejte překážející cihly pomocí bouracího kladiva nebo i kladiva klasického.
2. Příprava na zdění příčky
Naměříme a rozkreslíme vzdálenost příčky aby vznikl otvor potřebný pro nové dveře. Pokud je nemáte k dispozici k přesnému změření, nezapomeňte, že otvor musí být cca o 3 cm větší než udávaný rozměr vámi vybraných dveří. Např. u dveří rozměru 90 cm, budeme vytvářet otvor o šířce 93 cm. Na výšku platí to samé, cca 2-3 cm nechat pro zárubně.
Pokud si nejste jistí např. výškou dveří, je možnost udělat otvor větší a poté zbylou část vyplnit nařezanými deskami polystyrenu.
Část starého zdiva, kde budeme napojovat příčku, natřeme penetrací pro lepší přilnavost materiál (penetraci namícháme dle návodu na obalu).
Do kbelíku si připravíme pytlovou maltu s vodou a také tenkovrstvé lepidlo.
3. Založení příčky
Nejprve založíme na zemi jednu cihlu na každé straně budoucí příčky (tvárnice zespodu natřená vrstvou malty pro získání roviny na nerovném podkladu), mezi cihly natáhneme provázek, který bude určovat směr a výšku jednotlivých tvárnic.
Vodováhou kontrolujeme oba směry tvárnic, aby byly v naprosté rovině, u první řady je toto nejdůležitější.
Tvárnice pokládáme jednu za druhou a vždy nezapomeneme na vrstvu malty zespodu (pouze u první řady) a na vrstvu lepidla ze stran, která je drží při sobě. Tvárnice řežeme dle potřeby pilou na Ytong.
4. Zdění příčky a usazení překladu
V dalších řadách postupujeme podobně jako u řady první (používáme však pouze lepidlo), u krajních tvárnic vložíme mezi krajní řadu kovový plíšek Heluz, který navrtáváme do zdi, abychom celou příčku ke starému zdivu ukotvili.
Sledujeme spáry mezi tvárnicemi první řady a zdíme tzv. na vazbu, abychom neměli spoje v jedné úrovni, ale střídavě ob jednu. V případě, že není potřeba snižovat zeď shora, postupujete takto až nahoru aby byl otvor uzavřený a tím je pro vás tento bod u konce. Pokud však máte nové dveře podstatně nižší než ty staré, jako je tomu v mém případě, budete se muset zabývat tvorbou překladu.
Překlad usazujeme do výšky dle rozměru nových dveří, jak jsem již zmínil, necháme alespoň 2 cm prostor pro zárubně. Překlad bude samotný otvor dveří přesahovat na každé straně o 20 cm, tudíž budeme muset příčku vyzdít do přesné výšky (v mém případě oněch 203 cm) aby nám vše správně sedělo.
Nad překladem pokračujeme v klasickém zdění jako na začátku, dokud není otvor zaplněný.
Nepodceňujte používání vodováhy, mohlo by se vám to při osazování dveří nehezky vymstít. Spoje mezi novou příčkou a starou zdí vyplníme nízko expanzní pěnou, která zabrání praskání spáry.
5. Osazení vchodových dveří
Nové dveře vysadíme ze zárubní a nejprve osazujeme samotnou zárubeň. Pomocí dřevených klínků dveře zafixujeme a vodováhou kontrolujeme jejich správné umístění. Vnitřní boky zárubně přivrtáme na nově vzniklou příčku turbošrouby a akuvrtačkou. Mezeru mezi zárubní a tvárnicemi zapěníme nízkoexpanzní pěnou pro lepší utěsnění. Necháme přibližně pět hodin bez hýbání zatvrdnout, poté odstraníme klínky a přečnívající pěnu ořežeme lámacím nožem. Posledním krokem tohoto bodu je nasazení dveří do zárubně. Pak už jen seřízení a vyzkoušení funkčnosti zámku a snadného otevírání či zavírání dveří aby nedrhly o podlahu.
6. Zhotovení omítky
Finálním úkolem je estetická úprava nové příčky.
Pórobetonové tvárnice nejdříve nepenetrujeme a poté nanášíme vrstvu lepidla s armovací tkaninou (perlinkou). Na roh ostění vzniklý v otvoru pro dveře lepidlem připevníme roh s armovací tkaninou, díky kterému získáme přesnou a rovnou hranu.
Po zaschnutí naneseme vrstvu štuku a dále je jen na vás jak upravíte – malířská barva, obklad apod.
Přechod mezi dveřními zárubněmi a příčkou můžeme oddělit samolepící APU začišťovací lištou, abychom zabránili mikroprasklinkám nového materiálu (viz foto).