V rámci rozsáhlé rekonstrukce vrchního patra rodinného domu došlo i na bourání stěn. Malý půdní prostor pod střešní šikminou jsme tímto otevřeli z každé strany domu. Problém byl v tom, že tímto mezi podlahami v půdních prostorech a jejich mezipokojem vznikl schod. Ten byl vysoký asi 20 cm a byl z mnoha důvodů nepraktický. Za prvé byl moc nepohodlný, za druhé kvůli schodu v nově vzniklém otevřeném prostoru nemohl jezdit náš robotický vysavač.
Nezbývalo nám nic jiného, než ony nízké podlahy o rozměru 10 m2 tvořené z betonu zvednout na úroveň podlahy v hlavních pokojích. Posloužily nám k tomu dřevěné hranoly, beton a velké OSB desky.
Měření pokoje, shánění potřebného materiálu
Oba otevřené prostory u střešní šikminy jsme dělali stejně, proto budeme při postupu popisovat jen zvedání jedné podlahy.
Sníženou podlahu o rozměru 5 x 2 m jsme museli rozměřit a vypočítat, abychom věděli, kolik OSB desek a hranolů budeme potřebovat.
Vzhledem k tomu, že OSB deska měřila 2 x 2,5 m a tloušťka desky byla 22 mm , vlezly nám do jednoho pokoje dvě velké desky a pak jejich dořezy. OSB desky jsme nakupovali v polském stavebním obchodě Castorama. Za necelých 500 Kč za jednu. Na jednu místnost o rozměru 10m2 jsme potřebovali celkem 3 OSB desky.
Dále jsme museli sehnat dřevěné hranolky o délce 2 m. Ty jsme si nařezali a do místnosti rozmístili co půl metru po délce místnosti. Průřez dřevěného hranolu byl 10 x 10 cm.
Spolu s betonem, který jsme pod jednotlivé hranoly nanesli ( o tom později) a s OSB deskou jsme dosáhli potřebného navýšení.
Dřevěné hranoly jsme měli možnost sehnat u kamaráda na stavbě. Zbyly mu a my jsme do jedné místnosti nepotřebovali víc jak 10 hranolů o délce 2 metry. Důležité je, aby dřevěné hranoly byly rovné a nekroutily se.
Pro celkové dokončení už nám zbývalo jen koupit beton – protože už nám došel písek a cement z dalších prací, koupili jsme jeho hotové řešení v pytlích. Opět v Castoramě.
A protože jsme prostor mezi hranoly pod OSB deskou nechtěli nechat prázdný z pohledu odhlučnění, vyplnili jsme ho minerální vatou s tloušťkou 10 cm. Mezi hranoly jsme ji museli vyměřit a nařezat. Do místnosti stačila jedna role za cca 300 Kč.
Příprava pomůcek a pracovního nářadí
Před tím, než jsme se do zvedání podlahy pustili jsme si připravili nejen výše zmíněný materiál, nýbrž i pracovní pomůcky.
Během práce jsme použili elektrickou míchačku betonu, větší nádobu na beton, špachtli a vodováhu.
Dále motorovou pilu na řezání jednotlivých hranolů a elektrickou kotoučovou pilu pro řezání OSB desek.
Pak už jsme nepotřebovali nic víc než vysouvací nožík, ochranné pracovní pomůcky při práci s minerální vatou – zejména respirátor a vruty o délce 10 cm. Nakonec ještě černý popisovač a samozřejmě metr.
Podrobný postup práce položení podlahy z OSB desek
Ze všeho nejdřív jsme starou nízkou podlahu z betonu pořádně zametli a rozměřili jsme ji pro umístění jednotlivých hranolů.
Rozmíchali jsme si beton a špachtlí jej postupně nanášeli na označená místa.
Vždy jsme si kvůli nerovné stěně museli délku hranolů změřit jednotlivě.
Uříznutý hranol jsme pak zasadili do nanesené vrstvy betonu a jeho rovnost ověřili vodováhou. Zároveň jsme vodorovnost konstrukce zkoušeli, měřili a upravovali i napříč všemi k sobě vodorovně položenými hranoly.
Beton s hranolem jsme museli nechat uschnout do druhého dne.
Potom přišel čas na další přeměřování a řezání vaty. Do jednotlivých mezer mezi hranoly jsme natlačili vatu. Vždy jsme si vyměřili potřebný rozměr, vatu uřízli nožem a zaplnili prostor. U tohoto je velmi důležité mít s sebou respirátor. Pořídíte ho všude ve stavebninách za pár korun.
Řezání OSB desek a zaklápění konstrukce
Konstrukci z hranolů a minerální vaty bylo potřeba přiklopit připravenými OSB deskami.
Ty bylo potřeba důkladně rozměřit a seříznout tak, aby se na dřevěné hranoly do prostoru vlezly.
Pokud se přece jenom mezi hranolem a deskou objevila nějaká nesrovnalost, seřízli jsme vyčnívající hranol hoblíkem.
Zatímco dvě OSB desky se do místnosti vlezly téměř celé ( jen s minimálními odřezky), zbývající třetí se nám tam celá nevlezla, museli jsme ji rozříznout a podle rozměrů místnosti dopasovat.
Práci nám komplikoval v místnosti přítomný radiátor a měděné trubky. Kvůli tomu jsme museli pečlivěji vyřezávat jednotlivé otvory.
Dokonce (protože jsme si to neověřili dříve) jsme museli zvedat příliš nízký radiátor, který ve finále zasahoval do desky.
Až byly hranoly a minerální vata zaklopené a OSB desky se při chůzi nehoupaly ani neprohýbaly, mohli jsme přistoupit k jejich zpevnění vruty. Použili jsme minimálně 4 vruty na jeden hranol.
Finální pokládka plovoucí podlahy
Vruty zpevněná a podle našich potřeb vyvýšená podlaha výškou dokonale splynula s dalším pokojem.
Už jen stačilo, abychom (jako v ostatních pokojích) na podlahu položili plovoucí podlahu. V tomto případě stejnou jako v ostatních pokojích.
Ve finále byl celkový efekt moc krásný. Otevřený prostor se stejně vysokou podlahou vypadal mnohem lépe, než podlaha se schodem. po obou stranách vrchního patra.
Co se chůze týče je to i mnohem pohodlnější, než byste museli do šikmé části sestoupit schodem.
Celkem celá práce i se schnutím betonu trvala cca 2 až 3 dny.