Montáž sádrokartonu při rekonstrukci chodby

Pro rekonstrukci chodby jsme se s manželem rozhodli ve chvíli, kdy jsem si usmyslela, že musíme chodbu vymalovat. Původně byly po zdech namontovány dřevěné palubky, na kterých se dost výrazně podepsal čas. Začali jsme tedy tím, že je ze zdí sundáme. V tu chvíli se na nás zdivo začalo sypat a to bylo prvním impulzem pro celkovou rekonstrukci chodby.

V prvním okamžiku jsme přemýšleli nad tím, co vše zvládneme udělat sami a na co si budeme muset přivolat profesionály. Ačkoliv ani jeden z nás není vyučen zedníkem, rozhodli jsme se, že do toho půjdeme sami.  Na internetu se totiž skrývá velké množství foto návodů nebo instruktážních videí firem, které prodávají stavební materiály.  To pro nás nezkušené bylo velkým vodítkem a pomocníkem při rekonstrukci.

Vlastníme starý dům a postupem času jsme zjistili, že ne na všechny zdi a stropy v domě byla použita vodováha. Některá místa byla dělána tak zvaně od oka a proto by bylo náročné vyrovnat stěny do roviny.

Rozhodli jsme se proto použít jak na strop tak i na jednu ze stěn sádrokarton. Sádrokartonem se dají elegantně a jednoduše zakrýt veškeré nerovnosti. Tím si samozřejmě šetříte práci a hlavně nervy. Ve výsledku pak vaše stěny i stropy vypadají úžasně.

Co se týká nákupu a pořizování materiálu, tak jsme v převážné většině nakupovali v hobby marketech Hornbach a OBI. Ceny mohou být o něco vyšší než v menších stavebninách, ale nám se osvědčili proto, že mají na výběr z několika druhů a značek. Dále vám také odborně poradí, materiál rovnou zkrátí, nařežou a dokonce i dovezou.

I výběr pomůcek je v těchto hobby marketech široký. Protože postupně rekonstruujeme celý dům, máme doma velkou škálu nářadí. Nemuseli jsme tak na tuto konkrétní rekonstrukci investovat velké množství peněz právě do nářadí. Pokud potřebné nářadí nevlastníte, je možnost právě v těchto hobby marketech některé nářadí půjčit. O tom se vždy informujte na konkrétní prodejně.

Jaké nářadí a materiál pořídit?

Jak jsem již zmiňovala výše, pokud jste kutil, určitě doma nějaké nářadí máte. Není tedy nutné úplně vše kupovat. Pro přesnost uvádím seznam veškerého nářadí a materiálu, který jsme používali my. Samozřejmě je na vás, do čeho jste ochotni investovat nebo jaké nářadí či materiál doma máte.

Nářadí

  • Vrtačka
  • Kbelík
  • Škrabka
  • Vodováha
  • Kladivo
  • Tužka, metr
  • Odlamovací nůž

Materiál

  • UD profily (Knauf)
  • CD profily (Knauf)
  • Natloukací hmoždinky
  • Tex šrouby
  • Přímý závěs
  • Sádrokartonové desky (Knauf)
  • Rychlošrouby (typ TN)
  • Tmel, finální tmel (Rokofinal, Perdix…)

Očištění stěn a stropu

Prvním krokem bylo stržení starých palubek po obvodu stěn. Ze stěn i stropu jsme následně škrabkou odstranili starou malbu a nesoudržnou omítku. Ta se ze stěn uvolnila vlivem odstranění palubek, které ji na stěně drželi. V místech, kde nebyla omítka souvislá, jsme jí museli očistit až na cihlu. Stěny i strop jsme očistili košťátkem, aby nebyly příliš zaprášené.

Příprava profilů
Na strop a jednu z nejvíce poškozených stěn jsme se rozhodli připevnit sádrokartonové desky. Strop jsme snižovali o 15 cm proto, že původní nebyl rovný a zároveň jsme chtěli instalovat vestavná bodová svítidla.

Pořídili jsme si UD a CD profily značky Knauf, které jsme si následně zkrátili na požadovanou délku. Po obvodu celé místnosti jsme si vodováhou udělali rysku. Na ní jsme pomocí natloukacích hmoždinek připevnili UD profily. Do připravených UD profilů jsme nasunuli CD profily. Vodováhou jsme zjistili, jestli máme vše v rovině a případné nedostatky jsme upravili.

Dále jsme museli připevnit CD profily do původního stropu místnosti. K tomu jsme použili přímý závěs, ke kterému jsme CD profily přišroubovali Tex šrouby. K takto připravené konstrukci je možné začít instalovat sádrokartonové desky.

Konstrukce pro sádrokartonový podhled
Konstrukce pro sádrokartonový podhled

Instalace sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky jsme stejně jako profily kupovali od značky Knauf. Do naší chodby jsme použili obyčejné bílé desky. Dále se prodávají zelené – impregnované, červené – protipožární nebo modré – akustické. Výběr typu desky záleží na tom, do jaké místnosti budete sádrokarton instalovat. Také je dobré zvážit použití parozábrany. My jsme ji do chodby nepoužili, ale opět záleží na typu místnosti.

Pokud chcete stejně jako my instalovat do stropu vestavná bodová svítidla, je dobré si ještě před instalací sádrokartonu rozmyslet, kde je budete mít umístěné. Do těch míst si potom připravíte kabely a v sádrokartonu vyříznete otvory na svítidla.

Sádrokartonové desky mají univerzální rozměr 1250 mm x 2000 mm. Naměřili jsme si potřebné míry pro naši chodbu a odlamovacím nožem desky zařízli. Poté už jsme tzv. rychlošrouby (typ TN) připevnili desky k profilům.

Dle naší zkušenosti je dobré instalovat desky ke stropu ve dvou. I přesto, že jsou desky docela lehké, není pro jednoho člověka jednoduché je držet nad hlavou a ještě je šroubovat. Já jsem to zvládla i v pokročilém stádiu těhotenství.

Připevňování sádrokartonových desek ke konstrukci
Připevňování sádrokartonových desek ke konstrukci

Závěrečná úprava a nátěr

Ve chvíli, kdy máte desky přišroubované je potřeba zatmelit spáry a místa po šroubech. Tmel může schnout 24 hodin i více. To záleží na druhu tmelu, který jste si koupili. Tato vrstva se následně obrousí a podle druhu tmelu se přetmelí ještě jednou. Po dalším přebroušení se místa potáhnou finálním tmelem. My jsme použili finální tmel značky Perdix. Tuto vrstvu jsme přebrušovali ještě jednou.

Takto upravenou desku jsme již jen dvakrát po sobě nabílili.

Posledním krokem bylo zabudování vestavných bodových svítidel do sádrokartonu.

Tmelení sádrokartonových desek
Tmelení sádrokartonových desek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru