Co mě vedlo k montáži sádrokartonového podhledu?
Pokud máte příliš vysoký či pouze nevzhledný starý strop a chtěli byste ušetřit za energie potřebné na vytápění, je pro vás snížení stropu sádrokartonovými podhledy jednou z možností. Není to sice ta nejjednodušší činnost, ale pokud se k tomuto úkonu skutečně rozhodnete svépomocí, můj návod by vám mohl pomoci to zvládnout na odborné úrovni.
K rekonstrukci stropu jsem přistoupil ihned po koupi staršího bytu, kde byly stropy téměř třímetrové, navíc i popraskané a s nevzhlednými kulatými rohy. Stěny jsem zateploval pomocí polystyrenu, bez izolace na stropě by však výsledek úspory byl pramalý.
Rozhodl jsem se tedy stropy snížit na standardní výšku 2,5 m. Budu se věnovat nejen samotnému postupu, ale také potřebnému materiálu, pomůckám a také orientačním cenám, na které vás snížení stropu sádrokartonovými (dále jen SDK) deskami vyjde. Pro lepší představu zúžím ceny a potřebný materiál na náš obývací pokoj o rozměru 20 m2.
Snižování stropu touto metodou vyjde přibližně materiálově přibližně na 250 Kč/m2. Pokud byste se rozhodli najmout odborníka, vyjde vás to minimálně na dalších 250 Kč/m2. Tudíž lze lehko vypočítat, že já jsem rozhodnutím snížit strop svépomocí ušetřil 5 000 Kč.
Který materiál a nářadí jsem pro montáž sádrokartonového podhledu potřeboval?
Všechny uvedené materiály byste měli bez menších problémů sehnat v kterýchkoli stavebninách. Pokud jim vysvětlíte váš požadavek, jsou ve většině případů ochotni vypočítat potřebný materiál na vámi určenou plochu. V případě, že nářadí nevlastníte, zkuste si půjčit od známých a pokud ani tam neuspějete, existují i speciální obchody, kde za určitý poplatek nářadí půjčují.
Musím také upozornit, aby nikdo z vás nezapomněl rozvést veškerou kabeláž, kterou pod SDK podhledy schováme – k osvětlení, větráku na WC apod.
Potřebný materiál
- kovové lišty UD a CD (nejlépe zn. Knauf a Rigips) – 18 bm UD, 68 bm CD
- natloukací hmoždinky, šrouby (typ FN vhodný do dřeva, typ TN)
- nosný drát – 12 ks, délka dle snížené části stropu
- skelná vata – množství dle tloušťky izolace
- oboustranná lepící páska
- odrazová folie – 21 m2
- SDK desky (zn. Knauf nebo Rigips) – 2×1,25 m, 11 ks
- sklopáska, mřížková bandáž (po 1 ks)
- Uniflott, Uniflott finish nebo jiný finální tmel
- akryl – 2 ks tuby
- penetrace, malířská barva
Pomůcky a nářadí
- štafle nebo schůdky
- vrtačka s příklepem a aku šroubovák
- nůžky na plech
- odlamovací nůž (na seříznutí SDK desky dle profilu)
- pistole na tmel
- špachtle
- brusná mřížka
- metr, tužka, vodováha
- pomůcky na vymalování (štětec, váleček…)
Postup zhotovení sádrokartonového podhledu v jednotlivých krocích
1. Příprava kovového rastru
Prvním bodem, který je dle mého názoru nejtěžší na pochopení i realizaci je příprava kovového rastru.
Nejdříve musíme stanovit rovinu na UD profil pomocí vodováhy a poznačit ji např. tužkou. UD profil je část rastru, která se navrtá na obvodové zdi místnosti ve výšce, ve které chceme nový strop mít. Jak jsem již uvedl výše, osobně jsem zvolil standardní výšku 2,5 m. K připevnění UD profilu používáme vrtačku s příklepem a natloukací hmoždinky. Jednotlivé lišty zkracujeme dle potřeby nůžkami na plech.
Dalším krokem je rozmístění profilů CD, které nasouváme na delší profil UD (v našem případě na 5 m dlouhé stěně) rovnoběžně 40 cm od sebe. Nyní budeme profily CD „nacvakávat“ kolmo na již připevněné CD profily (stačí 1,2 m od sebe), tím nám vznikne z profilů něco podobného mříži (viz foto).
Každý CD profil musíme tzv. vynést nosnými dráty (cca 1 m od sebe), kterými spojíme lištu se stropem (šrouby do dřeva) a váha konstrukce se tím rozloží do více bodů. Tyto dráty mají hlavní nosnou funkci této kovové konstrukce.
2. Vyplnění rastru izolačním materiálem (skelnou vatou)
Nebojte, nejtěžší část máme za sebou. Nyní je na řadě vyplnění kovové konstrukce skelnou vatou, kterou prostrkáváme mezerami tak, aby na rastru držela shora.
3. Zafóliování konstrukce
Dalším krokem je nalepení odrazové fólie po celé ploše nově vzniklého stropu pomocí oboustranné lepící pásky, kterou lepíme na kovový rastr zespodu. Tato fólie je velice užitečná v úspoře tepla, žádné nepropouští a naopak ho, jak můžeme odhadnout z názvu „odráží“.
4. Přivrtání SDK desek
Na tuto část je třeba přizvat ještě jednoho (či dva) silného pomocníka, který nám jednotlivé desky zespodu přidržuje. Pokud vlastníte jen jedny štafle či schůdky, doporučuji jako takový fígl použít koště, kterým vám kolega přidrží desku u stropu. Nebudete se tak vzájemně příliš plést. Desky se dávají kolmo k první vrstvě CD profilů tzv. na vazbu, aby nebyly spoje desek v jedné úrovni. Přivrtávají se šroubky typu TN AKU šroubovákem na kovový rastr.
5. Vytmelení přechodů mezi deskami
Nyní přelepíme jednotlivé spoje mezi deskami samolepící bandážní mřížkou.
Dále si připravíme tmel smícháním Uniflottu s vodou dle návodu. Vzniklou hmotou nanášíme na bandážní mřížku a snažíme se vytvořit jednotný povrch. Touto hmotou také zašpachtlujeme šrouby, ty které přečnívají předtím opatrně dotáhneme AKU šroubovákem. Nanášíme ve dvou vrstvách (s tříhodinovou pauzou na zaschnutí) kvůli zesílení spojů.
Díky tmelu nám vznikly nevzhledné přechody mezi spoji a samotnými deskami, proto je zabrousíme brusnou mřížkou tak, aby byl povrch hladký.
Poslední vrstvou k ucelenému povrchu je Uniflott finish (nebo jiný finální tmel), kterým opět přechody přetáhneme a necháme zaschnout. Nakonec zbrousíme do naprosté roviny, aby při bočním světle nebyly přechody mezi deskami vidět.
Tuto část jsem lehce podcenil a doposud se při rozsvíceném lustru na spoje mezi deskami musím z gauče dívat. Buďte tedy při broušení pečliví.
6. Tmelení obvodové spáry akrylovým tmelem
Mezi obvodovým zdivem a sádrokartonem nám vznikla menší mezera, kterou odstraníme a zamezíme tím i úniku tepla pomocí akrylu, který vytlačujeme z tuby a prstem nanášíme malé množství do drážky mezi zdí a stropem po celém obvodu místnosti.
7. Penetrace a malování
Poslední estetickou úpravou našeho nového stropu je malba. Nejdříve celý strop nepenetrujeme a po zaschnutí naneseme malířskou barvu minimálně ve třech vrstvách – já osobně zvolil Primalex Plus, kvůli hezčí bílé barvě než je u Primalexu klasického.
To by bylo v souvislosti se snižováním stropu SDK podhledy vše. Přeji vám mnoho trpělivosti a zručnosti při rekonstrukci vašich domů či bytů.
- Nebankovní úvěry a půjčky - Chybí peníze na stavební materiál? Porovnejte si snadno půjčky přes internet a mějte peníze na dokončení rekonstrukce ihned.