Příprava na realizaci rekonstrukce | Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Chcete se pustit do rekonstrukce bytu a váháte, zda to půjde všechno svépomocí? Tak právě pro Vás jsem se rozhodla napsat článek o tom, jak jsme se s manželem pustili do celkové rekonstrukce bytu v panelovém domě a jak jsme to nakonec vše zdárně zvládli.

Po zkušenostech musím říci, že je to sice trochu prověrka vztahu a ano, občas je to o nervy, ale výsledek stojí za to. Pokud tedy máte alespoň trochu kutilského ducha, nadšení a chuť do práce, doporučuji- dejte se do toho.

Rekonstrukce bytu v panelovém domě - původní kuchyňská linka
Rekonstrukce bytu v panelovém domě – původní kuchyňská linka

Co je zapotřebí zařídit před samotnou rekonstrukcí?

Než kopnete do první omítky, určitě mějte vyřešenu následující byrokracii:

  • ohlášení na bytové družstvo
  • statický posudek (v případě změn dispozice bytu)
    • stavební povolení, nebo veřejnoprávní smlouva (podle požadavků vašeho spádového stavebního odboru)
  • projekt elektroinstalací (pokud budete měnit stávající uspořádání)
  • projekt rozvodu plynu (pokud budete měnit stávající uspořádání)

Dále je dobré mít rozmyšleny následující body (ty, které se týkají vašeho projektu rekonstrukce):

  • celkové uspořádání bytu po rekonstrukci, případné změny v dispozici bytu (nové jádro, vestavěné šatny, bourání příček apod.)
  • nové rozvody elektriky
  • nové uspořádání koupelny a záchodu
  • nové uspořádání kuchyně
  • nové uspořádání chodby a obytných místností

Design a styl rekonstruovaného bytu

Třešničkou na dortu jsou nové designové prvky bytu a obecně promyšlení designu tak, abyste se v bytě cítili dobře.

Je dobré mít předem rozmyšleno, jaký styl se vám líbí a podle toho se pak řídit např. při výběru nové kuchyňské linky, nábytku apod.

Také zvažte, zda chcete plovoucí podlahy, nebo koberec, zejména podle toho, zda máte (či plánujete) děti, nebo zda s vámi bydlí nějaký ten domácí mazlíček.

Designérského ducha uplatníte také při plánování koupelny a záchodu, protože v nabídce koupelnových studií je nepřeberné množství barev a stylů a vy máte většinou koupelnu jen jednu.

Například my chtěli mít s manželem v obýváku velké pódium na válení a zároveň velkou knihovnu pro všechny moje knížky, takže jsme museli vybrat o to menší gauč pro návštěvy a celkově promyslet situování nového nábytku.

K otázce designu a jeho funkci v bytové architektuře najdete jistě mnoho informací na internetu, v časopisech, či knihách a je pak už jen na vás, jakou radou se budete řídit. Já jsem se řídila hlavně svým srdcem a citem pro detail a věřím, že to dokáže opravdu každý.

Nové rozvody elektroinstalací

My jsme se pustili do rekonstrukce opravdu od základů.

V plánu jsme měli výměnu starých hliníkových kabelů za nové měděné, bylo tedy zapotřebí rozplánovat nové rozvody elektriky.

Musíte mít alespoň zhruba rozmyšleno, kde chcete mít zásuvky a tedy potažmo různé elektrospotřebiče.

Zároveň je třeba rozmyslet si, jak budete situovat osvětlení v bytě, kde všude budou umístěny vypínače a jakým systémem chcete v bytě rozsvěcet. Například pokud chcete použít křížový (nebo také schodišťový) vypínač, musíte rovnou počítat se dvěma vypínači.

Skoro vše si můžete udělat svépomocí, ale zrovna v případě elektriky je zapotřebí spolupracovat s certifikovaným elektro-projektantem, který vám udělá projekt.

Kabely si poté můžete natahat sami podle projektu, samotné zapojení rozvaděčové skříně a zásuvek ale přenechejte certifikovanému odborníkovi, který Vám posléze vydá revizi.

K elektrice bych měla jednu užitečnou radu: čím víc zásuvek, tím lépe. My jsme jich pár oželeli a teď by se nám jedna dvě navíc hodily.

Změny v dispozici bytu

Kromě projektu elektroinstalace jsme zároveň řešili změnu dispozice bytového jádra, protože jsme měli v plánu zaprvé vyměnit staré umakartové jádro za nové a za druhé zvětšit koupelnu o chodbičku, vedoucí v té době z předsíně do kuchyně.

Dále jsme si vymysleli, že bychom chtěli byt celkově prosvětlit a jako dobrý nápad nám přišlo otevření prostoru mezi kuchyní a obývacím pokojem pomocí výřezu do nosné stěny.

S odstupem času musím říct, že ačkoliv bylo plánování i provedení výřezu dost pracné, funguje to skvěle a je to jedna z věcí, která se mi v novém bytě líbí nejvíce.

Abychom dostali více světla do předsíně, naplánovali jsme ještě jeden řez do nosné stěny a vybudování nadsvětlíku nade dveřmi do dětského pokoje. Spolu s vhodným výběrem dveří (celoskleněné, či se skleněnými tabulemi) se nám opravdu podařilo dostat do předsíně více přirozeného světla.

Pro tyto naše záměry jsme ale museli kontaktovat nejprve statika. Ten nás potěšil, když nám oznámil, že to je vše možné, pokud dodržíme určité rozměry nových otvorů a specifické pracovní postupy. Zpracování statického posudku trvalo několik měsíců a ve výsledku jsem velmi ráda za profesionální a vstřícný přístup dotyčného statika.

Musím zde také uvést, že při takových změnách v dispozici bytu jsme museli mít podepsaný informovaný souhlas sousedů nad námi i pod námi. Pokud tedy nemáte dobré sousedské vztahy, mohlo by to být překážkou. My jsme měli štěstí a podpisy jsme získali.

Pro vyhotovení statického posudku jsme museli sehnat 20 let starou projektovou dokumentaci o skladbě panelů v panelovém domě a sehnali jsme ji na bytovém družstvu.

Rekonstrukce bytu v panelovém domě - nová kuchyňská linka v rekonstruované kuchyni
Rekonstrukce bytu v panelovém domě – nová kuchyňská linka v rekonstruované kuchyni
Rekonstrukce bytu v panelovém domě - nová kuchyňská linka v rekonstruované kuchyni
Rekonstrukce bytu v panelovém domě – nová kuchyňská linka v rekonstruované kuchyni

Nové bytové jádro

Při plánování nového jádra jsme se rozhodovali mezi příčkami ze sádrokartonu a z vápenopískových cihel, tedy pórobetonu.

Ptali jsme se na radu našeho rodinného známého, který dlouhá léta dělá rekonstrukce bytů a stavby rodinných domů a dostali jsme odpověď, že je to vesměs stejně náročné, pokud se do toho budeme pouštět svépomocí.

Nakonec jsme se přiklonili i k doporučení statika a rozhodli se pro příčky ze sádrokartonu.

Ve výsledku jsme byli s tímto rozhodnutím spokojeni. Dobře se nám dělaly nové rozvody vody a odpadů a celkem rychle to přibývalo.

Rada závěrem

Nakonec bych vám chtěla předat pár rad ohledně plánování rekonstrukce, které plynou z mé vlastní zkušenosti.

Dejte si se vším na čas, pěkně v klidu si rozmyslete, co vlastně chcete a zbytečně to nehrňte

Investujte raději do kvality, než do kvantity.

Vždy násobte čas, který si myslíte, že daná práce zabere, nejméně třikrát.

Nenechávejte nic na poslední chvíli.

A poslední, ale stále platné pravidlo – dvakrát měř a jednou řež.


Přejít nahoru