V minulém článku jsem se věnovala zejména přípravě na rekonstrukci bytového jádra a bouracím pracím. V tomto článku bych ráda popsala usazování velkých objektů (vany, záchodu, zástěny) a finální práce (obklady, dlažba). Pokud jste se tedy rozhodli pustit do rekonstrukce bytového jádra svépomocí a chcete vědět, jak se to vedlo jiným, je tento článek právě pro vás.
Usazování vany
Před samotným usazováním vany jsme museli nejprve nalepit keramický obklad kolem okraje vany, protože jsme chtěli vanu přirazit přímo na dlaždice a ne na sádrokartonovou stěnu a také nám přišlo, že bude takto v budoucnosti jednodušší vanu případně vyndat.
Po nalepení obkladu jsme usadili vanu a rovnoměrně vyvážili pomocí šroubovacích nožiček a vodováhy.
Pod vanu jsme nalepili pórobetonové tvárnice, naplnili ji vodou a prostor mezi vanou a tvárnicemi jsme vyplnili montážní pěnou. Důležité je, aby byla vana plná vody a zatěžovala tak pěnu, která by ji jinak mohla vyboulit.
Poté jsme k vaně přišroubovali odpad, vytmelili jsme spáru kolem vany, namontovali jsme baterii a sprchu a nakonec jsme ještě osadili vanovou zástěnu, kterou máme místo sprchovacího koutu.
Osazení vanové zástěny
Vanovou zástěnu jsme spolu s vanou a ostatními sanitárními potřebami kupovali v Siko za velmi dobré ceny.
Chtěli jsme pevnou vanovou zástěnu, místo koupelnového závěsu, který byl v předchozí staré koupelně. Vybrali jsme zástěnu z čirého skla s anti-calc povrchovou úpravou, která by měla zaručit ochranu před usazováním vodního kamene.
Popravdě musím říci, že je třeba vanovou zástěnu stejně poměrně dobře vydrhnout alespoň jednou za měsíc i s touto úpravou. Na povrchu zůstávají po zaschnutí bílé kapičky, které nelze omýt jen houbičkou s vodou. Jinak jsme se zástěnou spokojení.
Osazovali jsme ji podle návodu, přivrtali jsme ji do zdi a přišroubovali k vaně. K vrtání do dlaždic se nám velmi osvědčily diamantové vykružováky ze sady z Lidlu.
Usazení WC mísy
Usazení nového záchodu byl trochu oříšek, protože jsme ho chtěli oproti stávajícímu stavu posunout, aby nám vznikl dostatečný prostor pro malou umyvadlovou skříňku a malé umyvadlo, které jsme chtěli do prostoru nového záchodu umístit.
Se stávajícím odpadem jsme ale pohnout nemohli, takže jsme to vyřešili použitím flexi hadice namísto běžně používaného kolena. Nakonec se nám to zdárně podařilo.
Záchod jsme dávali závěsný namísto předchozího stojícího. Čistě z praktických důvodů, aby se pod ním dobře vytíralo.
Pro tyto typy záchodů se prodávají také speciální konstrukce pro závěsné WC do sádrokartonu.
Celá konstrukce se usadí na místo podle toho, kde chcete mít záchod, a přivrtá se k podlaze. Přivrtaný rám konstrukce se poté nastavuje do požadované výšky, podle toho, jak vysoko chcete mít záchod.
Je dobré mít na paměti, že musíte připočítat výšku podlahové krytiny, kterou budete na podlahu pokládat. Poté se rozpaží do bočních stěn ramena, která jsou součástí konstrukce, aby byl záchod dobře uchycen a byl stabilní.
My jsme je z jedné strany uchycovali do betonu, což bylo bez komplikací a z druhé strany do sádrokartonu, takže jsme při stavbě sádrokartonové příčky museli myslet na zabudování zpevňující fošny, která unese tuto tíhu lépe než jen samotný sádrokarton.
Fošny jsme do sádrokartonových příček zabudovávali také kvůli kuchyňské lince, jak jsem psala v předešlém článku.
Tímto byla konstrukce na závěsné WC usazena a upevněna do zdi.
Dalším krokem bylo připojení splachování záchodu k vodovodu flexi hadicí.
Poté jsme již mohli prostor stupaček uzavřít sádrokartonovou stěnou.
Abychom se pohodlně dostali ke stupačkám, k vodoměrům a k plynoměru, koupili jsme v Hornbachu předpřipravená magnetická dvířka (600 x 600 mm) do sádrokartonu, na které je možno lepit dlažbu. S tímto jsme velmi spokojeni.
Nedávno nám dělali v celém paneláku výměnu stupaček a nebyl sebemenší problém, aby se k nim firma dostala tak, jak potřebovala. V jiných bytech bylo někdy stěnu potřeba ubourat a podobně, proto jsme rádi, že my tento problém po celkové rekonstrukci bytového jádra neměli. Asi bychom neradi vybourávali nový obklad.
Teprve po zhotovení obkladu jsme mohli záchod zavěsit a usadit. Tlačítko na splachování se nasazuje také až po obkladu na plastový rámeček, který je součástí konstrukce.
Pokládka keramického obkladu a dlažby
Veškeré obklady, dlažbu lepidlo na obklady a dlažbu a sanitární zařizovací předměty jsme kupovali v Siko.
Obklady i dlažbu jsme řezali doma obyčejnou řezačkou na obklad a dlažbu.
Při obkládání jsme si stanovili linii, kterou jsme pak drželi, aby obklad na pohled vypadaly co nejlépe. My jsme například začínali podle soklu, který jsme vedle vany vybudovali a který nyní slouží na odkládání mýdel apod.
Dávali jsme jednu řadu obkladu se vzorem a zbytek už byl jen bílý, takže jsme to měli možná jednodušší, než to budete mít vy.
Protože jsme nezačínali od podlahy a protože jsme obklad lepili na sádrokarton, tak aby nám neklouzaly, dokud nezatvrdne lepidlo, navrtali jsme pod ně jeden ze zbylých CU profilů a dlaždice nám dobře držely i uprostřed stěny.
Lepení obkladu je pak už velmi jednoduché a jde to rychle od ruky, rozdělili jsme si s manželem koupelnu napůl a každý si jel svojí stěnu.
Dobré je mít rozmyšleno, kde budou zásuvky. Díry na zásuvky jsme do obkladu vykružovali před jejich nalepením.
Poté jsme spáry vyplnili spárovacím tmelem a následně ho vymývali houbičkou.
Dlažbu jsme pokládali velmi podobně.
Zde je dobré začít od jednoho z rohů a směřovat v pokládání směrem ke dveřím. Spáry se opět vytmelí. Po obvodu koupelny, v rohu, na spoji mezi dlažbou a obklady jsme spáry vytmelili silikonovým tmelem.
Ostatní vybavení koupelny umývadlo se skříňkou
Nakonec jsme navrtali umyvadlovou skříňku a v našem případě jsme na ní položili desku, kterou jsme na jedné straně podepřeli ocelovými L profily, ty jsme navrtali do stěny. Koupili jsme si totiž umyvadlo na desku.
Tento typ umyvadel se musí nalepit na desku silikonem.
Koupelnové skříňky, zrcadlo a desku jsme kupovali v IKEA a umyvadlo v Siko.
Tipy a triky pro rekonstrukci koupelny
- lepší než teflonová páska je teflonová nit
- pokud si vyberete nejprve prkénko na záchod tak, aby vám ladilo se zbytkem designu, ujistěte se, že lze nasadit na vámi vybraný záchod, ne vždy jsou všechna prkénka kompatibilní se všemi typy záchodů
- na spárování dlaždic je dobrá gumová stěrka
- lepidlo je lepší rozmíchávat spíše hutné, sušší, než řídké, aby z dlaždic nestékalo
Rada závěrem
Po zkušenosti z rekonstrukce bytového jádra svépomocí mohu říci, že se to dá opravdu v pohodě zvládnout. Chce to mít hlavně plán a řídit se podle něj.
Samotné práce na tomto projektu jsou vcelku jednoduché a zvládne to podle mě každý, kdo má chuť do práce.
A když náhodou nevíte, jak se nějaká z prací přesně dělá, vždy se to dá někde načíst, zeptat se, případně najít video na Youtube.