Rekonstrukce dřevěné chaty

Jednoho dne jsme se manželem rozhodli, že zateplíme naší chatu, protože nebyla uzpůsobená na celoroční užívání. A přitom zimy jsou v tamních krajích nádherné.

Jedná se o malou stavbu z konce 40. let minulého století, která byla původně postavena jako garáž. Tvoří jí dřevěná konstrukce a stěny obložené stavebními dílci z ubytovacích buněk pro německé vojáky. Navíc se na ní dlouho nic neopravovalo, takže bylo jasné, že to asi nebude probíhat zrovna hladce.

Bohužel při bližším ohledání jsme zjistili skoro fatální poškození trámů nosné konstrukce. Díky nepříliš svědomitě provedené izolaci byly konce trámů uhnilé, napadené plísní a stavební dílce se drolily. Takže před samotným zateplením musela nutně následovat sanace.

Rekonstrukce dřevěné chaty_1

Fáze č. 1. – izolace základů a doplnění uhnilých trámů

Po doslovném odstrojení dřevěné stavby od stavebních dílců se kolem chaty vykopal zhruba půl metru hluboký výkop.

Základy jsme obložili hydroizolační fólií.

Největší problém byl ale s uhnilými konci nosných trámů.

Po jednom výhodném nákupu, kdy jsme zakoupili u jedné nábytkářské firmy načaté nebo nějakým způsobem kazové dřevo, jsme našli hranoly.

Jejich délka byla upravena na potřebný rozměr. Následovalo ošetření protiplísňovým přípravkem a usazení do kovového lůžka, které speciálně za tímto účelem manžel zhotovil.

Po odstranění poškozených částí původních trámů byly nové díly usazeny na předem připravené místo a spojeny s původními částmi pomocí vrutů, které se zapustily do horní části kovového lůžka. Jako by si někdo připevnil nastálo k pahýlu nohy protézu.

Po dokončení izolačních prací bylo možno opět zasypat výkop a následně ho zabetonovat.

Fáze č. 2 – zateplování obvodových stěn

Vzhledem ke stáří původní stavby se muselo vyřešit, jak pevně uchytit izolační hmotu a následné dřevěné obklady.

Z již zmiňovaných dřevěných hranolů jsme vytvořili něco jako dřevěnou obdélníkovou sít, která kopírovala stávající obvod chaty. Na kolmé sloupky byly posléze uchyceny vodorovné trámky, takže vznikla jednotlivá pole.

Každé z polí pak následně vyplnila minerální vata a zakryla textilní fólie.

Rekonstrukce dřevěné chaty_6

Rekonstrukce dřevěné chaty_2

Aplikace minerální vaty byla zvolena s ohledem na obtížnější dostupnost některých prostor – jako například oblast štítu, kam se díky nedostatku místa muselo šplhat po žebříku a posléze postavit speciální lešení. Tvárná vata byla tedy lepší, než poněkud neohebný polystyren používaný standardně při zateplování domů.

Fáze č. 3 – nový dřevěný obklad

V rámci již zmiňované výhodné koupě kazového dřeva jsme získali i balíky různě dlouhých palubek z nejrůznějších druhů dřev. Po přesném zmapování obsahu jsme vybrali měkčí druhy jako spodní vrstvu obkladu. Palubky jsme upravili na požadovanou délku, ošetřili vrstvou laku proti vlhkosti a spodní část přípravkem proti plísni a škůdcům.

Podkladové palubky jsme přidělávali v poloze vodorovné.

Rekonstrukce dřevěné chaty_5

Poté, co podkladové vrstva vyschla, bylo možné instalovat finální obklad,  tentokrát z tvrdších dřev.

Rovněž tyto palubky byly ošetřeny přípravkem proti vlhkosti a plísním. Na podkladní konstrukci z palubek jsme je uchytili kolmo, aby po nich případná dešťová voda lépe stékala a nehromadila se ve spárách. Následovala poslední nátěrová vrstva – lak v barvě hnědé.

K provádění rekonstrukce nebylo potřeba žádné speciální nářadí. Kdo má doma průměrně vybavenou dílnu, nemusí mít strach, že by neměl s čím pracovat. Pilky, vrtačky, AKUšroubovák, hoblík.

Co se týče materiálu, tak běžné stavebniny nebo hobby obchod poskytnou naprosto všechno – od vrutů a hřebíků, přes izolační pásky až po materiál pro zateplení – textilní fólii nebo minerální vatu či polystyren.

Díky těmto úpravám a instalaci nových plastových oken si teď můžeme užívat nejen horké léto, ale i ladovskou zimu.

Rekonstrukce dřevěné chaty_7


Přejít nahoru