Zhruba před čtyřiceti lety zakoupili moji rodiče domek, protože naše rodina se rozrostla a obyčejný panelákový byt přestal stačit. V době, kdy jsme se do něj stěhovali, měl náš dům základ ve starší stavbě, ke které původní majitel přistavěl patro.
Pro mladou rodinu byly prostory dostačující, a navíc díky nedostatku finančních prostředků nebylo možné o nějaké rekonstrukci uvažovat. Postupem času stárla rodina a s ním také stavba. Rodiče nás opustili a nyní dům obývám já s mojí vlastní rodinou. A začaly se objevovat tzv. neduhy stáří, jako byla netěsnící okna, staré stoupačky a mnoho dalších.
Takže nastala nutnost postupné rekonstrukci. Po úpravách venkovních částí, kdy došlo k zateplení a výměně klasických špaletových oken za plastová přišel na řadu interiér. V domě se nachází pět pokojů, takže se postupně ve všech zrekonstruovaly rozvody elektřiny, vyrovnaly se podlahy, bylo vymalováno a položila se nová podlahová krytina.
Co se týče právě podlahových krytin, použili jsme nejrůznější typy – od plovoucí podlahy přes korek až po klasické koberce. Rekonstrukci poslední podlahy jsme dokončili nedávno. A právě té se bude týkat tento článek.
Postup rekonstrukce a pokládky nové podlahy
Rekonstrukce se týkala obývacího pokoje, kde jeden z největších zásahů se týkal právě zoufalého stavu již zmiňované podlahy. Vyznavačům chůze bez bačkor bylo totiž docela dost zima na nohy. Takže bylo rozhodnuto. A náhoda tomu chtěla, že se naskytla výhodná koupě poměrně velké hromady prken, která poskytla dostatek materiálu pro vytvoření luxusní a na chůzi velmi příjemné krytiny. Nová podlaha získala reálnější rozměr.
1. krok – plánování
Nejprve bylo třeba vybrat dostatek prken, která budou tvořit samotnou podlahu. Protože se jednalo o dřevo, které truhlářská firma za levno prodávala díky drobným kazům, nebyl do až tak velký problém. Pro amatérského truhláře bylo více než dostačující. Poté, co jsme změřili celou místnost, vybrali jsme borovicová prkna požadovaných rozměrů. Je třeba počítat s tím, že se občas něco nepovede, něco se špatně uřízne nebo uštípne. Proto je dobré mít něco málo prken do zásoby.
2. krok – přípravné a bourací práce
Nejprve bylo třeba odstranit původní krytinu. Zjistili jste, že pod kobercem jsou položené dřevotřískové desky, které jsou k původní betonové podlaze přilepené asfaltem. Poměrně hodně času zabralo jeho odstranění, protože povrch musel být absolutně čistý. Poté bylo nutné povrch vyrovnat, protože podlaha byla mírně zakřivená. S tím nám pomohla samonivelační hmota. Po její aplikaci stačilo pouhých 24 hodin a mohlo se pokračovat v dalším pokládání.
3. krok – pokládka tepelné izolace
Vzhledem k tomu, že největší vadou původní podlahy bylo to, že od ní šel chlad a obyvatelům byla zima na nohy, bylo nutné zajistit kvalitní tepelnou izolaci. Inspiraci jsme načerpali u firmy, která nám zateplovala fasádu. Rozhodli jsme se, že s podlahou to uděláme podobně.
Z užších prken (cca 6 centimetrů) jsme zhotovili cosi jako čtvercovou síť. Rám kolem místnosti + jednotlivé příčky, které celý prostor rozdělily zhruba na osm polí. Jednotlivé podélné a příčné latě jsou přichyceny k obvodu vruty.
Jako výplň jednotlivých polí byl použit extrudovaný polystyren. V našem případě o síle 2 centimetry, které jsme kvůli tlumení kročejového hluku a také kvůli celkovému vyrovnání překryli podlahovou hobrou o síle 5 mm.
Abychom zamezili nebezpečí vzniku plísní, polystyrenové výplně jsme impregnovali přípravkem proti houbám a plísním.
4. krok – pokládka podlahy z dřevěných palubek
Pokládka samotné podlahové krytiny zabrala několik hodin. Pro větší upřesnění – použili jsme podlahové palubky, které se pokládaly systémem pero – drážka. Pro větší stabilitu se přichytily k latím uložením pod nimi. K tomuto uchycení sloužily vruty. Aby nebyly tolik vidět, byly navrtány v místech, kde se nacházelo pero jednotlivých fošen. Hlavička vrutu se tak elegantně pod pero ukryje.
Dřevem je pokrytá skoro celá plocha pokoje. Až na menší obdélník v místě, kde se za zdí nachází komín. Tam je na původním vybetonovaném podkladu položena dlažba. V těchto místech budou v budoucnosti umístěna krbová kamna.
Příjemně vonící podlahu je třeba před natřením zbrousit. Je to jediný moment, kdy jsme využili služeb odborné firmy. Velmi důrazně doporučuji – před úkonem samým důkladně uzavřít dveře. Jemný prášek vznikající při broušení je velmi vtíravý a má schopnost dostat se úplně všude.
Po zbroušení jsme chystali nátěr. Nejdříve je samozřejmě nutné důkladně podlahu vysát, aby byl nátěr dokonale hladký.
5. krok – nátěr olejovým mořidlem a tvrdým voskovým olejem
Když jsme vybírali barvu, bylo třeba přihlédnout i k barvě nábytku. Místo nějaké barvy jsme použili přírodní olejové mořidlo, které zajistí intenzivní tón barvy vypadající velmi přirozeně. Při obsahu jednoho balení o obsahu 1 l vystačí množství na 24 m 2 plochy. Takže na místnost o rozměrech 4×4,2 metrů s přehledem stačilo jedno balení. Díky barevné intenzitě stačila jedna vrstva nátěru. Při teplotě 23 stupňů schne jedna vrstva 12 hodin. U nás bylo schnutí jednodušší, protože jsme nátěr provedli těsně před odjezdem na víkend. Doporučuji zajistit důkladné větrání.
Jako ochrana nové podlahy byl použit tvrdý voskový olej. Jedná se o bezbarvý nátěr, který má schopnost odpuzovat vodu a chránit dřevo proti oděru. A jedno významné plus-je velmi příjemný na dotek, což ocení zvláště ti členové rodiny, kteří chodí doma nejraději bosky.
Jako poslední detail k dotvoření dokonalého celku bylo nutno místnost po obvodu obložit lištou. Sehnali jsme neutrální lištu, na jejíž namoření byl použit zbytek olejového mořidla.
Toto je velmi laický návod na to, jak si pořídit podlahu, kterou budou vaše nohy milovat. Hřejivý pocit dřeva, které má zázračnou vlastnost. Dělá z domu domov. Doufám, že bude alespoň trochu užitečné a někdo si v něm najde pro sebe to potřebné