Srovnání anhydritových a betonových podlah

Jaký typ podlahy vybrat? Betonovou nebo anhydritovou?

S touto otázkou se potýká každý, kdo právě rekonstruuje nebo staví dům. Zkušení stavaři mají většinou jasno, ovšem laická část populace vždy váhá. Proto vám přinášíme detailní přehled a srovnání betonových podlah (potěrů) v porovnání s anhydritovými.

Betonové podlahy

Betonové podlahy byly v minulosti velmi oblíbeným řešením a tím nadále zůstávají. Dokonce by se dalo říci, že jejich obliba stále narůstá, protože prvotní „boom“ anhydritových podlah pomalu odeznívá a lidé se vrací k osvědčené klasice.

Beton je oblíbený zejména díky svým výborným vlastnostem a zároveň výhodné ceně. Tento typ podlah se hodí prakticky všude, pro běžné objekty, jako třeba rodinné domy nebo naopak i průmyslové haly s vysokou zátěží.

Cementový potěr neboli betonová mazanina je směs vytvořena z vody, písku a cementové směsi. Existuje v několika variantách a liší se zejména výslednou pevností plochy. Po vytvrdnutí je podlaha většinou strojně hlazena, díky čemuž se dosáhne dokonalé rovnosti – srovnatelné s anhydritovými podlahami.

Proč si vybrat právě betonovou podlahu?

Betonové podlahy se většinou při realizaci volí zejména s ohledem na jejich odolnost a hlavně cenu, která je ve výsledku asi o 20 % nižší než u anhydritové podlahy.

Právě díky vysoké odolnosti je možné betonové potěry využít všude, jednak ve vlhkých prostorech, jako jsou třeba sklepy, ale i v naprosto suchých výstavbách – dřevostavby.

Na rozdíl od anhydritových potěrů, které jsou samonivelační, můžete u betonu vytvořit spád.

Realizace je většinou velmi rychlá, u průměrného rodinného domu zabere maximálně den. Pochozí je už po dvou dnech a plně zatížit je můžete zhruba za týden od zhotovení.

Betonový potěr
Betonový potěr

Typická místa realizace

Betonové potěry (podlahy) lze realizovat kdekoli. V rodinných domech, sklepech, průmyslových prostorech, parkovištích, dřevostavbách apod. Jediným omezením je, že pokud se počítá s velkou zátěží podlah, je potřeba podlahy vyztužit „kari“ sítí nebo speciální chemickou přísadou.

Běžná cena cementových (betonových) potěrů

Výsledná cena je pouze orientační. Liší se v mnoha aspektech, například výslednou tvrdostí nebo výškou potěru. Dále vždy záleží na specifických okolnostech. Nicméně v průměru stojí metr čtvereční asi 220 korun.

Anhydritové podlahy

Sádrové, lité nebo anhydritové podlahy, takto se říká anhydritovým potěrům. Ve své podstatě jde o směs na bázi síranu vápenatého, která je stejně jako cementová směs, smíchána s vodou, pískem a dalšími specifickými přísadami.

Anhydritové podlahy jsou často prezentovány jako nová generace, nástupci betonových podlah. Takové označení však není přesné, protože ještě stále je velká část realizací provedena za pomoci betonových potěrů. Navíc tento trend bude přetrvávat i v budoucnu.

Anhydridový potěr
Anhydridový potěr

Jaké výhody přináší anhydritová podlaha?

Jednu z hlavních předností anhydritové směsi je samonivelační schopnost – sama se vyrovná do dokonalé roviny a není třeba následného strojního hlazení, díky čemuž se může značně urychlit samotná realizace. Po vytvrdnutí se navíc netvoří trhliny ani jiné deformace.

Při samotné pokládce se směs velmi dobře tvaruje a je s ní snazší práce. Tento typ podlah se využívá zejména tam, kde je instalováno podlahové topení, protože má až o 30 % větší tepelnou propustnost.

Pochozí je stejně jako betonová podlaha asi po 48 hodinách, ovšem zatížení je možné už po třech dnech.

Typická místa realizace

Anhydritové směsi nejsou odolné vůči vlhkosti ani přílišnému namáhání. Hodí se tedy především do interiéru, ideálně rodinné domy, byty, kanceláře, školy atd.

V žádném případě se nehodí do průmyslových center a jiných podobných objektů.

Cena anhydritových potěrů

Stejně jako u betonu se může cena ve výsledku lišit, ovšem průměrně se udává cena 200 Kč/m2.

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Jakou směs ve výsledku zvolit, aby se realizace vyplatila

Rozhodnout se většinou není lehké. V mnoha případech může pomoci konzultace s odborníkem, ale v takovém případě byste si měli dát pozor, aby mu nešlo pouze o získání nové zakázky. Při výběru je třeba brát ohled na několik aspektů.

Výrazně nasměrovat vás můžou dvě omezení – vlhkost a odolnost.

Všude tam, kde přijde podlaha do styku s vlhkostí nebo je nadmíru namáhána, musíte využít betonové směsi. Anhydrit není tolik odolný a při styku s vlhkostí podléhá značné deformaci. Anhydritový potěr využijte pouze v případě, že chcete výrazně urychlit výstavbu, samotná realizace je snazší a sám se vyrovná, navíc se nemusí vytvářet dilatační spáry a je možné přímo pokládat konečnou nášlapnou vrstvu.

Druhou volbou, kdy se anhydritová podlaha vyplatí, je v případě zabudovaného podlahového topení, protože má lepší tepelné vlastnosti a místnost se prohřeje daleko rychleji.

Lze říci, že betonové potěry jsou stále a nadále i zůstanou klasikou, která je prověřena desítkami let zkušeností. Celkové má (až na specifické případy) lepší vlastnosti a navíc je výrazně levnější. Anhydrit po svém „boomu“ ustupuje pomalu do ústraní a vyvíjí se nové, lepší směsi, které by ho v budoucnu měly nahradit. Objektivně jsou betonové podlahy ve více než 90 procentech případů výhodnější.

Nenechte se zmást cenou za metr čtvereční. Samotný potěr může v případě anhydritové směsi vyjít o něco málo levnější, ovšem ve výsledku je například pro položení nášlapné vrstvy potřeba speciálních lepidel apod. Všechno tohle může výslednou cenu výrazně prodražit.


1 názor na “Srovnání anhydritových a betonových podlah”

  1. Dobrý den,
    firma AŘbeton reaguje na tento článek s pár „drobnostmi“:

    1) S každou betonovou podlahou nelze realizovat spád.
    S litým betonem nelze, s betonem ze zavlhlé betonové směsi lze.

    2) Pro průmyslové haly existují i jiné betonové technologie podlah, například drátkobeton.
    U haly je potřeba vždy nejprve zjistit její záměr (použití). S nižším zatížením lze v hale realizovat klasický cementový potěr.

    3) Anhydrit je dražší o 25 – 35%, a pokud máte v projektu i garáž, anhydrit je dražší o 35 – 45% než beton.
    Proč je ještě dražší vysvětlujeme níže v prvním odkazu.

    4) Průměrná cena betonové podlahy za metr čtvereční není 220,- Kč, ale cca 300,- Kč (rok 2017).

    5) Cementový potěr, neboli cementová mazanina, má ještě další názvy. Běžně se říká strojní betonové podlahy, strojově hlazené betonové podlahy, nebo odborně: CP 300 cementová mazanina.

    6) Cementový potěr je standardně tvořen z cementu, vody a písku.
    Pokud je v podlaze teplovodní podlahové topení, přidává se do betonu vždy plastifikátor. Dále se do podlahy přidávají polypropylenová vlákna. Některé firmy tyto příměsi i vlákna dodávají do podlahy zdarma.
    Pokud jde o podlahu v garáži, součástí podlahy jsou i armovací sítě (kari sítě).

    7) Betonová podlaha je strojově hlazena ještě před vytvrdnutím, nikoli po vytvrdnutí.

    8) Anhydritová podlaha není až tak rychlá, jak se zde uvádí.
    Z anhydritové podlahy se musí například zbrousit škraloup, tzn. další práce a další náklady. Tento fakt bohužel článek neuvádí. (Některé firmy nabízí broušení škraloupu již v ceně anhydritové podlahy.)

    9) Z kvalitně odvedené práce se nebudou tvořit trhliny jak v betonu, tak i v anhydritu.
    V opačném případě se trhliny mohou vyskytnout i v anhydritu!

    10) Anhydritovou podlahu doporučujeme zatěžovat až po týdnu (stejně tak u betonu).

    11) Cena anhydritu (200,- Kč za metr) je úplně vedle.

    12) Článek dává dojem, že anhydrit je snažší a rychlejší. Nikde se však neuvádí, že u anhydritu se musí udělat tzv. „vana“ kam se vylije, kdežto s beton ze zavlhlé betonové směsi se může sypat rovnou na polystyren.

    13) V článku chybí důležité otázky. Například: „Je v praxi reálný 30% rychlejší ohřev podlahy?“, nebo „Ušetřím za vytápění při použití anhydritu?“
    Na tyto otázky také odpovídáme v diskuzi v prvním odkazu.

    14) Anhydritový „boom“ je pryč. To je naprostá pravda. Realizujeme cca 1 anhydritovou podlahu ku sto betonovým podlahám (a 90% lidí má v podlaze podlahové topení.)

    PS:
    Každá firma si hájí svůj produkt.
    Pokud firma realizuje pouze anhydrit, bude tvrdit, že anhydrit je nejlepší volba. Pokud firma realizuje pouze cementový potěr, bude tvrdit, že beton je nejlepší volba. My realizujeme obě technologie, proto lze náš názor považovat za objektivní. Jsme proškoleni, postupujeme podle norem, nemáme žádné reklamace podlah a také máme praxi více jak 10 let, proto lze náš názor považovat i za odborný.

    Z mnohaleté zkušenosti (přesto, že nabízíme obě technologie) doporučujeme vždy podlahu betonovou.
    Na první pohled se zdá, že je anhydrit úžasná volba/výhoda. V praxi však tato anhydritová podlaha má POUZE nevýhody. Například 30% rychlejší propustnost tepla je pravdou. Anhydrit tuto vlastnost má. Nikde se však neuvádí, že v praxi je tato 30% rychlost reálně cca 4%, a že je to naprosto nerozpoznatelné.
    (Více info v prvním odkazu. Druhý odkaz je kontakt na nás.)

    http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=144&t=2206094&st=0&sk=t&sd=a&hilit=anhydrit&start=560

    Jakékoliv další dotazy pište do diskuze, rádi Vám poradíme.
    Prosíme o srozumitelné a jasné dotazy.

    S přáním hezkého dne,

    AŘbeton
    Aleš Řípa
    https://arbeton.cz/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru